Европейската комисия днес прие седемнадесетия актуализиран вариант на списъка с авиокомпании, на които е забранено да изпълняват полети в европейското въздушно пространство, съобщава Рапид, пише Europa.bg.. Няколко авиокомпании, сред тях четири превозвача от Индонезия, извършващи само товарни полети, и един въздушен превозвач от Украйна, са заличени от списъка, тъй като съответните опасения относно безопасността вече отпаднаха. Оперативна забрана в границите на ЕС обаче е наложена на всички въздушни превозвачи, сертифицирани в Мозамбик, както и на две конкретни въздухоплавателни средства на Air Madagascar, понеже и в двата случая са налице значителни слабости по отношение на безопасността, които изискват решителни действия. Всички решения са взети с единодушна подкрепа от страна на Комитета за авиационна безопасност, който се състои от експерти на държавите-членки.

Заместник-председателят на Комисията Сийм Калас, отговарящ за транспорта, заяви: „Комисията е готова да сътрудничи с властите на онези държави, които имат проблеми с безопасността, за да могат същите да бъдат преодолени колкото може по-бързо и по-ефективно. А дотогава безопасността е на първо място. В това отношение не можем да си позволим никакви компромиси. Когато разполагаме с информация за въздушни превозвачи - било в Европейския съюз или извън него - които не спазват условията за безопасност, трябва да предприемем действия, за да изключим всеки риск за безопасността."

Съгласно единодушното становище на Комитета за авиационна безопасност Комисията прие днес седемнадесетия актуализиран вариант на списъка с авиокомпании, предмет на забрана в ЕС. Новият списък заменя предишния от ноември 2010 г. и вече е на разположение на интернет сайта на Комисията.

На заседанието си от 5 до 7 април Комитетът за авиационна безопасност разгледа и някои случаи на европейски въздушни превозвачи. Комисията настоятелно призовава властите в различни държави-членки да подобрят своя надзор на тези въздушни превозвачи, за да се осигури, че всички установени в Европа авиокомпании спазват най-високите равнища на безопасност.

С настоящата актуализация бе отменена забраната за дейност за четири индонезийски товарни превозвача, а именно Cardig Air, Republic Express, Asia Link и Air Maleo. Това стана възможно благодарение на сериозните мерки за налагане, предприети от индонезийските органи, за да гарантират, че операциите на тези превозвачи са безопасни. Отменени са и ограниченията за украинската авиокомпания UMAIR, след като бе доказано, че показателите ѝ за безопасност са се подобрили.

Органите на Ангола, Камбоджа, Казахстан и Киргизстан увеличиха усилията си за налагане на международните стандарти за безопасност. Въз основа на това някои авиокомпании, които вече не извършват търговски въздушен транспорт, са заличени от списъка.

С цел да се гарантира, че операциите на определени въздушни превозвачи не пораждат риск за безопасността, Комисията с единодушна подкрепа от членовете на Комитета за авиационна безопасност реши да наложи оперативни ограничения в два случая. Първо, тя наложи оперативна забрана на всички въздушни превозвачи, сертифицирани в Мозамбик, тъй като органите за гражданско въздухоплаване на тази държава са изправени пред съществени недостатъци, както установи Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) в рамките на Всеобщата програма за одит на надзора за безопасност. Освен това Комисията наложи ограничения върху два самолета от тип Boeing B-767, експлоатирани от Air Madagascar, тъй като има постоянни пропуски в експлоатацията и надзора им.

Комисията и членовете на Комитета за авиационна безопасност признаха усилията, положени от органите на тези държави за извършване на реформа на сегашната система на гражданското въздухоплаване и за подобряване на безопасността с цел да гарантират, че международните стандарти за безопасност действително се прилагат. Комисията е готова активно да подкрепи тези реформи, в сътрудничество с ИКАО, държавите-членки на ЕС и Европейската агенция за авиационна безопасност.

В Демократична република Конго са основани две нови авиокомпании. Те бяха добавени в списъка, тъй като всички превозвачи от тази държава подлежат на оперативни ограничения поради недостатъчната способност на компетентните органи да изпълняват отговорностите си за надзор за безопасност.

И накрая, след продължително обсъждане, Комитетът за авиационна безопасност призова Комисията да засили диалога си с Руската федерация по въпросите на авиационната безопасност, за да се осигури, че всички въздухоплавателни средства, изпълняващи полети до ЕС, отговарят на международните стандарти.

Комисията се ангажирана при всяка възможност да подкрепя спазването на международните норми за безопасност. С оглед на това тя упълномощи Европейската агенция за авиационна безопасност да проведе редица мисии за техническо подпомагане в подкрепа на усилията на компетентните органи в някои държави да повишат безопасността и преодолеят свързаните с нея недостатъци.

Актуализираният списък на ЕС включва всички превозвачи, сертифицирани в 21 държави, общо 269, които имат пълна забрана да осъществяват дейност в Европейския съюз: Афганистан, Ангола, Бенин, Република Конго, Демократична република Конго, Джибути, Екваториална Гвинея, Габон (с изключение на три превозвача, работещи в режим на ограничения и при определени условия), Индонезия (с изключение на шест превозвача), Казахстан (с изключение на един превозвач, работещ в режим на ограничения и при определени условия), Киргизката република, Либерия, Мавритания, Мозамбик, Филипините, Сиера Леоне, Сао Томе и Принсипи, Судан, Свазиленд и Замбия.

Списъкът включва и три индивидуални превозвача: Blue Wing Airlines (Суринам), Meridian Airways (Гана) и Silverback Cargo Freighters (Руанда).

Освен това списъкът включва десет авиокомпании, които имат право да извършват дейност в ЕС при строги ограничения и при определени условия: Air Astana (Казахстан), която е посочена по-горе, Air Koryo (Корейска народнодемократична република), Airlift International (Гана), Air Service Comores, Afrijet, Gabon Airlines и SN2AG (Габон), Iran Air, TAAG Angolan Airlines, и Air Madagascar, сертифицирана в Мадагаскар.