Спекулативният натиск върху зърнените пазари започна да отслабва през миналата седмица и котировките на мелничарската пшеница в Европа и САЩ коригираха надолу.

Информациите за влошеното състояние на реколтите от пшеница в редица европейски държави и най-вече във Франция не се потвърдиха, а подобрението на агрометеорологичната обстановка в САЩ рефлектира за рязкото засилване на продажбите на фючърсния пазар.

На 9 юли цената на меката зимна пшеница на борсата в Чикаго ерозира до $210 т, в сравнение с пиковите стойности от $223-226 за тон в началото на месеца. В рамките на изминалата седмица с 9 евро поевтиня и мелничарската пшеница на борсата в Париж - до EUR 196,75/т за доставка през септември, информира fermera.bg.

С изразена низходяща динамика се характеризираше експортният пазар в Евросъюза. В момента френска мелничарска пшеница 1 клас се предлага за износ от Руан по EUR193/т FOB, в сравнение с около EUR200/т FOB в началото на месеца. Германска пшеница качество „В" завърши седмицата с отрицателно отклонение от 2 - 4 евро, на равнище - EUR 196-198/т СРТ Хамбург .

Анализаторите отбелязват, че за понижението на европейските котировки през последните няколко дни в значителна степен допринесе агресивното предлагане на зърно от черноморския регион (Русия, Украйна, Румъния) и то при много атрактивни цени и транспортни разходи.

На 8 юли Държавната египетска компания за внос на зърнени храни GASC напазарува чрез международен търг нови 180 хил. тона мелничарска пшеница за товарене през август, в това число: 120 хил. тона руска пшеница по цена $202,00 - $202,40 за тон FOB черноморско пристанище и 60 хил. тона украинска пшеница по - $200,50 за тон FOB.

Търговците коментират, че тези цени са с около $20 за тон по-ниски от френските оферти и то при по-евтин транспортни такси .

При фуражното зърно векторът на ценовото развитие също се отклони в негативна посока. Към 9 юли експортните котировки на френската царевица се понижиха до EUR187/т, в сравнение с EUR191/т на 2 юли.