От последната среща на шефът на ФЕД Бернанке с колегите му банкери през декември до днес, много неща се промениха на пазара и в икономиката, което остави инвеститорите да умуват какви ще са стъпките на монетарната комисия в идните месеци.

Анализаторите не очакват днес ФЕД да промени лихвеното ниво, но силните икономически данни от последните седмици в допълнение с високото инфлационно ниво могат да доведат до нов скок на лихвата по-късно през годината. Това е сериозен контраст, имайки в предвид, че до скоро икономисти и анализатори очакваха първо понижение на лихвата през първото тримесечие на 2007 г.

От последното заседание на 12 декември до днес, в САЩ излизат положителни данни за икономическото развитие. Данните за работните места бяха силно обнадеждаващи, цените на петрола се понижиха рекордно, а жилищният пазар постепенно започна да дава сигнали, че излиза от рецесията.

Много от анализаторите побързаха да променят прогнозите си от трикратно понижение на лихвата през годината до нейната не промяна или дори ново покачване до 5.50%. Последната промяна на лихвата от ФЕД беше през юни, когато монетарната комисия направи 17-тото си поредно покачване до 5.25%

Началото на рестриктивната политика от ФЕД беше заложено през юни 2004 г., когато федералната лихва беше едва 1.00%. След като Бернанке и банкерите от монетарната комисия оставиха миналия юни лихвеното ниво без промяна на 5.25%, те очакваха икономическото развитие да се забави, а с него и инфлационния натиск. Американската икономика наистина се забави, повличайки надолу сектора на недвижимите имоти, но в последно време се забелязват първи сигнали на силна икономическа активност.