Президентът на Бундесбанк и член на Европейската централна банка Йенс Вайдман призова правителствата в еврозоната да преследват провеждането на структурни реформи и отбеляза, че политиките на централните банкери са се оказали неуспешни за преодоляване на дълговата криза в региона.

Говорейки снощи пред предприемачи в германския град Билефелд, Вайдман добави, че някои политики на ЕЦБ са достигнали границите на своя мандат и описа като спорно решението на Централната банка да стартира програма за покупки на обезпечени ценни книжа (т.нар. ABS книжа).

„Паричната политика е достигнала границите на своя мандат. Ключът към устойчиво преодоляване на кризата в еврозоната е в ръцете на европейските политици, а не на централните банкери", каза шефът на Бундесбанк, цитиран от bnr.bg.
Той предупреди, че настоящото облекчаване на паричната политика ще послужи само за насърчаване на правителствата да забавят усилията за провеждане на необходимите реформи.
„Мерките за оздравяване имат същия ефект като болкоуспокояващите: Те се справят само със симптомите, но не и с основните причини и имат странични ефекти", посочи Вайдман.
Той открои Франция и Италия, както и други конкретни източници за безпокойство, като каза, че мудните френски и италиански реформи все повече превръщат двете държавни в най-проблемните деца на еврозоната.

В същото време Йенс Вайдман предупреди напълно безцеремонно, че неспособността на Европейската комисия да отхвърли проекто-бюджета на Франция за 2015-а година ще увреди силно доверието към фискалния пакт на ЕС.

Изказването на Вайдман е факт в момент, когато има сериозно влошаване на отношенията между него и останалите членове на ЕЦБ начело с президента на банката Марио Драги.

Според немската преса, от юли насам Драги е преустановил контактите си с Вайдман извън редовните заседания на ЕЦБ, като в същото време е определи шефа на Бундесбанк с известния немски израз "Не на всичко" ("Nein zu allem").