Германия ще се нуждае от голям брой квалифицирани работници в следващите години. За целта страната ще трябва да разчита на имигранти, както от държави от ЕС, така и от трети страни, гласи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от ИТАР-ТАСС.

Политиката на Германия към висококвалифицираните имигранти е една от най-отворените сред 34-те страни на ОИСР. Берлин обаче ще трябва да либерализира наемането на служители със средни квалификационни умения като медицински сестри и търговци. Само по този начин правителството ще може да се справи с очаквания недостиг на работна ръка в страната през 2025 г. Предвижда се, че тогава Берлин ще се нуждае от 5.4 млн. квалифицирани работници.

Според ОИСР Германия все още разполага с достатъчно време, за да намери решение на този проблем. Правителството на канцлера Ангела Меркел одобри мерки, с които да намали бюрокрацията и да окуражи компаниите да признават квалификациите от чужбина, но според критиците трябва да се направи още много.

Заради кризата, обхванала Стария континент, се наблюдава засилване на т. нар. трудова миграция. Въпреки това Германия все още не е магнит за добре квалифицираните хора. Затова и от ОИСР съветват управниците да действат повече в тази посока. Препоръчва се по-голямо улеснение при административните процедури за наемане на работници.

"Съществува усещането, че Германия не е достатъчно конкурентна в световната надпревара за привличане на таланти, въпреки относително силния си трудов пазар, добрата обучителна и индустриална система и високия стандарт на живот. Трябва да се предложат по-щедри условия на квалифицираните работници от чужбина", категорични са от ОИСР.

Анализът на организацията предвижда и че в бъдеще недостигът на специалисти ще се увеличи и ще засегне все повече професии.