Изследване на агенция Ройтерс сочи, че бизнес климатът в Източна Европа през септември тази година рязко се влошава. Индексите тръгват надолу, а настроенията на чуждестранните инвеститори относно икономическата ситуация в региона стават все по-минорни.

Изследването е базирано на Индекс за бизнес климата в Централна Европа. Той се изчислява въз основата на проучване, което се провежда сред 400 международни компании с регионални представителства в Австрия от 19 страни в Източна Европа.

Компаниите отговарят положително, отрицателно или неутрално по 4 показателя, сред които обща икономическа ситуация, моментен бизнес климат, бизнес очаквания и инвестиционни запаси. Индексът се изчислява на базата на разликата между положителните и отрицателните отговори.

През септември  у нас той е с цели 22 пункта по-нисък спрямо този от началото на годината, когато стойността му е била 75 пункта. По-високите значения през януари се дължат най-вероятно на завишените очаквания за подобрение на стопанската конюктура след приемането ни в Европейската общност.

Ситуацията с Румъния е почти сходна, като заедно със северната ни съседка се нареждаме сред първите места по най-бързо губещи инерция.

Влошаване на бизнес климата се наблюдава и в Русия, Унгария и Хърватия, но докато при нас спадът е изключително рязък, стопанската конюктура там си остава доста стабилна.

Според данните от изследването, Черна Гора е сред малкото държави, които бележат подобрение в бизнес средата, като индексът там се покачва с 5 пункта спрямо началото на годината.

Цялостната икономическа ситуация в региона не е розова. Изследването отразява един доста рязък спад в бизнес очакванията. Трябва да отбележим, че в началото на годината индексът им бележи 63, докато през септември той пада до 49 пункта.

Моментният бизнес климат също бележи спад с 10 пункта, но най-нерадваща е ситуацията при инвестиционните запаси. Там понижението е 11 пункта от началото на годината. За рязък отлив на инвестиции все още не може да се говори, но подобен сценарий е твърде възможен след турбуленциите на световните финансови пазари.