Стратегическите планове на китайския лидер Си Дзинпин май вече клонят повече към политики, насочени към демографските проблеми. Защото ръстът на населението може да се окаже по-важен, отколкото този на Брутния вътрешен продукт.

Вниманието на Пекин се насочва към демографията, защото работещото население за пръв път от 20 години насам намалява. Сега правителството ще насочи усилията си към здравеопазване, пенсионна система, социални услуги и дори евентуално може би ще прекрати политика "едно дете в семейството".

Тя бе облекчена в последните години, но може би ще видим скоро падане на забраната.

1,5 милиона двойки са кандидатствали за разрешение за второ дете, благодарение на разхлабването на политиката за контрол на населението, което започна през май тази година.

Оказва се, че прогнозата на правителството не се сбъдна. То очакваше 2 млн. двойки да поискат държавата да им разреши да имат второ дете, а заявления са подали само 1,5 милиона.

Но и забавянето на китайската икономика също казва своята дума. Често детето в семейството означава изпитание за икономическите възможности на родителите. Много пъти младите двойки казват, че не искат второ дете и се оправдават разходите си за ипотеката и помощта за родителите си.

Явно Китай няма да има по 2 милиона новородени годишно, както правителството искаше през втория мандат на Си Дзинпин.

А една трета от китайците ще бъдат над 60 години след 35 г в средата на века, се казва още в коментара на Bloomberg, цитиран от bgonair.bg.