Перспективата за ядрена сделка между САЩ и Иран разтърси петролните пазари тази седмица, след като президентът Тръмп заяви, че Техеран "до известна степен се е съгласил с условията на сделката" за премахване на обогатения уран.

Може ли обаче ислямската република наистина да пренареди картите при "черното злато"?

Иран, третият по големина производител в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), добива около 3,3-3,4 милиона барела петрол на ден, което представлява приблизително 3% от световното производство.

Контрабандна мрежа за мазут донесе печалби за 1 милиард долара Иран

Контрабандна мрежа за мазут донесе печалби за 1 милиард долара Иран

Тя е отклонявала между 500 000 и 750 000 метрични тона гориво от иракски асфалтови заводи месечно

Страната разполага с четвъртите най-големи резерви в глобален мащаб, като производството й достигна своя връх през 70-те години на миналия век с рекордни 6 милиона барела на ден през 1974 г., което тогава възлизаше на над 10% от световното производство.

От 1979 г. насам обаче Иран е обект на няколко вълни от санкции от страна на САЩ и Европейския съюз. През 2018 г. САЩ затегнаха санкциите, след като Тръмп се оттегли от ядреното споразумение по време на първия си президентски мандат, което доведе до спад на иранския износ до почти нула през някои месеци.

Въпреки няколко кръга от американски санкции в кампания, наречена "максимален натиск върху Техеран", иранският износ остана стабилен през 2025 г., като изнесените количества средно възлизат на 1,6-1,7 милиона барела на ден през януари-април. Това е най-високото ниво от 2018 г. насам, движено от силното китайско търсене.

Иран е топ производител на природен газ - защо страната няма ток?

Иран е топ производител на природен газ - защо страната няма ток?

Изкуствено ниските сметки накрая излизат много скъпо

Китай заявява, че не признава санкции срещу своите търговски партньори. Основните купувачи на ирански петрол са китайски частни рафинерии, които имат малка финансова експозиция към САЩ. След като Министерството на финансите на САЩ започна да налага санкции на съответните китайски рафинерии, много от тях нямат други средства за доставка на суров петрол освен иранския, дори ако отстъпките не са особено големи и доставните цени се задържат около -2 долара на барел отстъпка спрямо Брент.

Иран от години заобикаля санкциите чрез трансфери от кораб на кораб и скриване на сателитните позиции на корабите. Според консултантската фирма FGE, Иран рафинира около 2,6 милиона барела на ден суров петрол и кондензат и изнася 2,6 милиона барела на ден суров петрол, кондензат и рафинирани продукти.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) смята, че ако бъде сключена ядрена сделка между САЩ и Иран, Техеран разполага с приблизително 300 000 - 400 000 барела на ден резервен капацитет, което предполага, че всички допълнителни обеми, излизащи от страната, биха били относително незначителни - около 0,3-0,4% от световното потребление.

Как Иран унищожи с безводие своето "зелено злато"

Как Иран унищожи с безводие своето "зелено злато"

"Водният фалит" на ислямската република позволи на САЩ да спечелят битка за милиарди

"Дори да приемем, че всички санкции ще бъдат вдигнати, реалният обем, който ще се върне на пазара, няма да бъде толкова голям," казва Амрита Сен, съосновател и ръководител на изследванията в Energy Aspects. "Става въпрос за около 200-300 хиляди барела на ден."

Наблюдателите на пазара широко очакват превишаване на предлагането тази година. МАЕ заяви, че очаква световните петролни запаси да нараснат с повече от 700 000 барела на ден средно през тази година.