В петък стана ясно, че Европейската централна банка е притеснена от кризата в Турция и ефектът ѝ върху някои от банките на континента. Реалният проблем за европейската банкова индустрия обаче е Италия - и предстоящото да се случи в страната през следващите няколко месеца, казва Том Кинмонт, стратег в ABN Amro, пред CNBC.

"Проблемите в Италия през следващите три месеца ще диктуват случващото се на европейския банков пазар за следващите три до пет години", смята той.

Икономиката на Италия е третата най-голяма в Европейския съюз, а новата управляваща коалиция в момента работи по бюджета за следващата година. Проектът ще бъде внимателно разгледан от европейските власти, и по-важното, от пазарните играчи, след обещанията за увеличени публични разходи.

Турската лира опитва да се възстанови

Турската лира опитва да се възстанови

Доларът отстъпва позиции след отслабването на паниката на пазарите

Инвеститорите се притесняват от ръст в пенсиите и социалните помощи. Италия вече има огромен публичен дълг - вторият най-голям в еврозоната при около 130 процента от брутния вътрешен продукт.

Ако пазарните играчи не одобрят следващия бюджет, който трябва да бъде представен около октомври месец, разходите на заемите за Италия ще се повишат, което ще засегне и съседните страни. Това може да създаде и проблем на някои европейски банки, които са купили дълг.

Кинмонт заяви, че, освен бюджета, има и други събития, които могат да създадат проблеми за европейските банки. Скоро рейтинговите агенции ще изразят мнението си за Италия; италианските банки все още имат висок дълг лоши кредити, а несигурността около политиката на Рим прави по-трудна прогнозата какво може да се случи с банките.