Със свикването на предсрочни избори тази неделя, премиерът на Япония Шинцо Абе залага, че е в достатъчно добра форма, за да спечели. Но критиците твърдят, че не е направил достатъчно, за да спази обещанията си за икономическo съживяване, което даде, когато пое властта преди почти пет години.

Премиерът обеща да сложи край на продължилата две десетилетия стагнация и почти нулев растеж на третата най-голяма икономика в света под плана "Абеномика". Прогрес има: през последните няколко тримесечие икономиката се разширява, а бизнесът не е бил толкова спокоен и уверен от десетилетия.

Но пред Япония все още има няколко предизвикателства, с които Абе не успя да се справи.

Огромният дълг

Япония е най-задлъжнялата богата страна в света, като дългът е над два пъти по-голям от икономиката - 239% от БВП. Правителството трябва да намери пари, за да изплати заемите, но в същото време се нуждае и от средства, които да харчи за социална грижа за застаряващото население.

Идеята на Абе е, че задвижване на икономиката ще направи намаляването на планина от дълг по-лесно, защото правителството ще събира повече приходи от данъци.

През 2014 г. правителството предприе непопулярна мярка в тази посока - увеличи данъците върху продажбите, но в крайна сметка това обърна икономиката, пращайки я в рецесия. Миналата година Абе се отказа от последващо повишение.

Проблеми на пазара на труда

Безработицата в Япония е на изключително ниски нива, но не всичко е розово. Ръстът на заплатите е анемичен, което пък обезкуражава японците да харчат. Това, от своя страна, задържа инфлацията, която е далеч от поставената от централната банка цел от 2% - въпреки агресивната парична политика.

Стагнацията или намалението на цените обикновено се разглеждат като лоши новини за една икономика. Потребителите отлагат покупките, а компаниите трудно успяват да увеличат печалбата си, което ги оставя без достатъчно средства, за да инвестират в нови продукти или по-високи заплати.

Странната причина, заради която раждаемостта в Япония намалява

Странната причина, заради която раждаемостта в Япония намалява

Страната на изгряващото слънце има сериозен проблем

Притеснения в Япония ООД

През последните години в страната избухнаха редица скандали, свързани с големите корпорации. През последния месец индустриалният гигант Kobe Steel призна, че е лъгал за качеството на продукцията си, продавана на компании като Toyota, Boeing, Nissan и други. Последната даже спря производството на автомобили, докато казусът не се изясни и компанията не бъде уверена в безопасността на продуктите й.

А това е само последният проблем. Можем да припомним смъртоносните еърбеци на Takata, счетоводните и ядрени проблеми на Toshiba, фалшивите данни на Mitsubishi за разхода на гориво и корупционните скандали в Olympus.

И други

Откакто Абе пое властта, Япония падна от 14-то на 26-то място в класацията за правене на бизнес. Японските служители са около една трета по-малко продуктивни от американските, например. А средствата, инвестирани от чужди компании, изглеждат миниатюрни, сравнение с останалите големи държави.