Индонезия планира да приеме план за по-устойчиво икономическо развитие от 2020 г., който би могъл да доведе до годишен ръст на БВП от 5,6 до 6% през следващите 25 години, заяви министърът на планирането, цитиран от Reuters.

Инициативата за нисковъглеродно развитие има за цел по-екологосъобразен растеж в най-голямата икономика в Югоизточна Азия и третия по големина в света източник на емисии на парникови газове след САЩ и Китай, според някои оценки.

"Искаме висок икономически растеж, без да жертваме околната среда," казва министърът на планирането Бамбанг Броджонегоро, като публикува доклад за инициативата, разработена от Световния институт за ресурси, глобална изследователска група, и Обединеното кралство, Норвегия и Германия.

Строгите политики с ниски емисии на въглероден диоксид ще позволят на Индонезия да намали емисиите на парникови газове с 43% до 2030 г., се казва в доклада, надхвърляйки сегашната цел за 41% намаление и ще постигне годишен икономически растеж от 5,6% до 2024 г. и 6% до 2045 година.

Икономиката в момента се разраства с годишен темп от около 5%, но развитието често може да доведе до неконтролирана експлоатация на природните ресурси, причинявайки щети на околната среда и замърсяване.

Без по-устойчиви политики се очаква годишният икономически растеж да спадне под 5% от 2020 г., се казва в доклада. За да постигне по-устойчиви цели, правителството ще приеме политики за увеличаване на производителността в селското стопанство и за предотвратяване на обезлесяването, казва Броджонегоро.

Инициативата също така има за цел да подобри управлението на отпадъците и прехода от енергията, базирана на изкопаеми горива, в полза на възобновяемите енергийни източници, според доклада.

Ако тя направи по-устойчиво използване на природните ресурси и намали въглеродната си интензивност, Индонезия може да генерира 15,3 милиона по-добре платени работни места и да спаси около 16 милиона хектара (39,5 милиона акра) гори до 2045 г., се казва в доклада.

Политиките за нисковъглеродно развитие ще бъдат включени в следващия средносрочен план за развитие на правителството за периода 2020-2024 г., се казва в доклада.