Германия и България изглеждат като двете крайности: едната е най-голямата и мощна икономика в региона, а другата - най-бедната и с най-голямо социално неравенство. Но има и нещо, по което си приличат.

Ръстът на икономиката в последните тримесечия и ниските лихви задвижи заетостта и безработицата в Европейския съюз и в България е на рекордно ниски нива. Страната ни записва процент на безработните 5,3 през февруари т.г. - нива, невиждани от декември 2008 година преди кризата да удари континента.

Така един регион в България - югозападния, в който влиза и столицата, се нарежда сред отличниците в Европейския съюз, показват данните на Евростат. От общо 275 региона едва 56 отчитат безработица под средната за целия блок, която е 7,6%.

От тях 21 са в Германия, 13 във Великобритания, 7 в Чехия, по 3 в Унгария и Австрия, по два в Белгия, Полша и Румъния и по един в България, Италия и Холандия.

Безработицата в  България е 5,3% - най-ниска от 9 години насам

Безработицата в България е най-ниска от 9 години насам

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява до 1,4 на сто

За сравнение в 31 региона записват безработица над 15,2% - или двойна на средната: всички 13 региона в Гърция, девет в Испания, пет във Франция и четири в Италия.

В България картината е разнообразна. Северозападният регион е сред тези с безработица между 9,6 и 15,1%. Южният централен (включващ Пловдив) с нарежда с тези между 3,9% и 5,7%. Северен централен, североизточен и югоизточен са с безработица между 5,8 и 9,5%.

В целия Европейския съюз най-ниска безработица записват Прага (Чехия) с 1,7%, като сред първите девет района три са в Чехия, шест в Германия и един в Унгария.

Най-висока е в район Западна Македония (Гърция) - цели 29,1 процента.

Европейските държави, в които стартовите заплати тръгват от 4000 евро

Европейските държави, в които стартовите заплати тръгват от 4000 евро

Размерът на възнагражденията варира с над 2000 евро в различните трани

Сред младежите (между 15- и 24-годишна възраст) безработицата очаквано е доста по-висока - средно 16,8 процента за ЕС. Отличници отново са Германия и Чехия с по 3,8% в Обербайерн и Прага, а на дъното са Мелиля с 62,7% (всъщност автономен град, разположен в Северна Африка, но официално част от Испания) и Южен Егей (58,2%) в Гърция. В над три четвърти от регионите в Европейския съюз безработицата сред младите хора е поне два пъти по-голяма от общата.

Дългосрочната безработица, определяна като процент от безработните, които нямат работа от поне 12 месеца, е 45% в ЕС. Най-ниска е тя в Горен Норланд, Швеция, а най-висок във френския регион Майот - 83,8% (отвъдморска територия в Индийския океан). На следващите места са два гръцки региона - Атика (77,3%) и Тесалия (77,2%).