Китай разработи нова технология за производство на желязо, която обещава да трансформира световната стоманодобивна индустрия. След повече от десетилетие изследвания, учените създадоха метод, при който фино смляната желязна руда се "инжектира" в силно нагрята пещ, предизвиквайки "експлозивна химическа реакция". Резултатът е непрекъснат поток от желязо с висока чистота, което се събира в основата на пещта като яркочервени капки, готови за директно леене или бързо преобразуване в стомана, пише Interesting Engineering.

Според статия на професор Джан Уенхай, публикувана в списание Nonferrous Metals, този процес отнема едва от 3 до 6 секунди, за разлика от традиционните доменни пещи, които изискват между 5 - 6 часа. Това означава над 3600-кратно увеличение на производителността. Новият метод е особено ефективен при използването на руди с нисък и среден добив, които са в изобилие в Китай.

Тази технология не само ще намали разходите за внос на висококачествени руди от Австралия, Бразилия и Африка, но и ще подобри енергийната ефективност на стоманодобивната индустрия с повече от една трета, коментира изданието. Освен това, методът елиминира нуждата от въглища, което значително ще намали въглеродните емисии и ще помогне на Китай да постигне целите си за устойчиво развитие.

Бъдещи перспективи

Основна технологична иновация в процеса е разработването на специално вихрово копие, което може да разпръсква 450 тона желязна руда на час. С помощта на три такива копия един реактор е в състояние да произвежда 7,11 милиона тона желязо годишно. Според професор Джан технологията вече е внедрена в търговско производство.

Идеята за този метод идва от САЩ, но китайският екип успява да създаде технология, която директно произвежда течно желязо. След получаване на патент през 2013 г., екипът прекарва десетилетие в усъвършенстване на процеса, преминавайки успешно през лабораторни и пилотни тестове. "Лабораторните и пилотните тестове потвърдиха осъществимостта на този процес", заяви Джан.