Проблемът с дълга на Китай ще се влоши тази година, според американската инвестиционна банка Morgan Stanley, но се очаква Пекин да управлява по-добре рисковете на хората да заемат средства от неофициални канали този път, в сравнение с преди години.

Дългът на Китай в съотношение с нейнатата икономика се очаква да се повиши с три до четири процентни пункта, заявява главният икономист по китайската икономика Робин Синг от CNBC.

"Този път е малко по-различно, защото те използват по-управляеми или прозрачни лостове, вместо да се възползват отново банкирането в сянка", казва Синг, добавяйки, че китайското правителство увеличава квотата на местните специални облигации, които са подкрепени от държавата.

Банките в сянка се отнасят до дейности, извършвани от финансови компании извън официалния банков сектор и следователно подлежат на по-ниски нива на регулаторен надзор и по-високи рискове.

Снимка 408337

Държавните банки обикновено предпочитат кредитирането на компании, притежавани от правителството, които се считат за по-безопасни кредитополучатели от частните фирми. В резултат на това частните компании се обърнаха към банкирането в сянка, което допринесе за общите нива на дълга на Китай.

"Въпреки временното нарастване на съотношението дълг към БВП, то е много по-лесно управляемо и прозрачно от периода 2013 - 2017 г., когато банките в сянка са увеличаваха", заключи Синг.

Втората по големина икономика в света се опитва да намали зависимостта си от дълг и да затегне регулациите, за да ускори намаляването на задлъжнялостта.

Търговската война обаче пречи на усилията ѝ да изчисти огромните си нива на дълга, тъй като Китай търси начини за увеличаване на забавящата се икономика, засегната от американските мита за китайския износ.

Икономистите твърдят, че страната е ограничила усилията за намаляване на задлъжнялостта и вместо това въвежда стимулиращи мерки в опит да подкрепи икономиката си.

"Данните за януари показват, че по-храбавата парична и финансова позиция е започнала да води до по-голямо кредитиране в реалната икономика", казва Луис Куджис, икономист в Oxford Economics.

Банките са отпуснали рекордните 3,57 трилиона юана (530 млрд. долара) в нови заеми през януари, което отразява "натиска от властите за увеличаване на кредитирането на корпоративния сектор, особено на частния сектор", казва Куджис.

Въпреки това той очаква увеличаването на общия ръст на кредитите за годината до края на 2019 г. да бъде по-умерено - на около два процентни пункта.

Добрата новина е, че стимулите ще започнат да дават ефект през второто тримесечие на тази година, казва Синг.

"Икономиката все още е доста слаба през първото тримесечие ... въпреки това виждаме засилени усилия за облекчаване от страна на политиците", казва той. "До второто тримесечие на тази година смятаме, че реалната икономическа активност ще започне да се подобрява, тъй като стимулите ще започнат да работят."