Когато става въпрос за забележителен растеж на икономиката въпреки забавянето от последната година асоциациите се свързват най-вече с Китай и Индия. Погледнато в дългосрочен план обаче първенците са съвсем други.

За последните 9 години държавата, която може да се похвали с най-солиден растеж се намира отново в Азия, но в югозападната част на континента. Това е Катар, чийто брутен вътрешен продукт (БВП) е нараснал средно с 13 на сто за периода между 2006 и 2015 година.

Най-голям ръст в размер на 26,2% има икономиката на арабската държава през първата година на отчетния период, като през следващите години той постепенно намалява, показват данни на Международния валутен фонд (МВФ).

В свой доклад от институцията са класирали общо 189 държави в света спрямо средния размер на техния БВП за последните 9 години.

Изненадващо или не първи "подгласник" на Катар в списъка е Туркменистан с ръст на икономиката от 11 на сто. Веднага след страната се нареждат съответно Етиопия, Азербайджан и Китай със средно нарастване на БВП от 10,2%, 10,1% и 9,5%.

Втората по големина икономика в света успява да постигне най-добър резултат от 14,2 на сто през 2007 година. До 2011 година БВП на Китай се задържа над 9 на сто. От следващата година обаче започва да намалява постепенно, като през миналата достигна най-ниския растеж за последния четвърт век.

В топ 10 влизат още Монголия, Ангола, Сиера Леоне, Панама и Източен Тимор.

Растежът на България през разглеждания период изпреварва този на Швейцария, Нова Зеландия и Латвия, показват данните на МВФ. Средният ръст на БВП на страната ни е 2,1 на сто. Най-сериозен е растежът през 2006 година с резултат от 6,5%.

В разгара на световната финансова криза обаче БВП на България се срива до минус 5,5 на сто. През следващите години икономиката се възстановява с бавни темпове, като достига растеж от 2% за 2015 година. Прогнозите на Фонда са за още по-голямо нарастване до 3% за тази година.

Снимка 259656