Около 70 000 служители в България са заетите в сферата на културата през 2015 година. С това страната ни отчита ръст в индустрията, но стои на едно от последните места по този показател.

Стойностите у нас наброяват 2.3 процента от общата заетост в сравнение с нивото от 2011 година, когато 62 000 българи са се трудили в областта.

Това сочат последните данни на Европейската статистическа служба за работните места в областта на културата.

Данните включват работещите в сферата на музейната дейност, радиото и телевизията, музиката, както и други професии, свързани с културата.

Според анализа по процент от общата заетост страната ни се нарежда на едно място с Португалия, като на дъното на класацията се задържа Румъния.

В северната ни съседка общо 1.2 процента от общата заетост са трудещите се в сферата на културата, като над нея се нареждат Словакия и Гърция със съответно 2 на сто и 2.1 процента.

Общо 6.5 милиона европейци са наетите лица в културната индустрия, а броят им непрекъснато расте.

За периода между 2011 година и 2015 година в ЕС са разкрити 410 000 работни места в областта на културата, като средните стойности отчитат 3 процента от общата заетост, сочи още анализът.

Почти 2 милиона от служителите са художници и писатели, от които около половината са самостоятелно заети лица. Малко повече от 60 на сто от хората, работещи в областта на културата в ЕС, имат висше образование.

Най-висок дял на заети в областта на културата се наблюдава в Люксембург, където 4.4 на сто от работещите се трудят в тази индустрия.

Страната е следвана от Естония и Швеция с дял от 4.1 на сто и Финландия с 4.0 процента.