България може да се изправи пред още една пречка пред влизането в еврозоната, пише Bloomberg. Изданието припомня новите критерии, с които София трябва да се справи, и посочва риска страната ни да не се справи с друг, който досега покриваше - инфлацията.

Данните на Националния статистически институт сочат, че през септември цените в България са нараснали с 3,6 процента на годишна база - най-бързият темп от пет години насам.

Един от критериите за влизането в "клуба на богатите" е именно ценовата стабилност -- и по-конкретно "инфлация, която не надхвърля с повече от 1,5 процентни пункта средногодишната инфлация (HICP) в трите страни от ЕС с най-ниска положителна инфлация".

Ръстът на цените в България продължава да набира темп и да изпреварва този в повечето от останалите страни от ЕС. Данни на Евростат, публикувани днес, сочат, че страната ни е на трета позиция след Румъния и Унгария, които отчитат 4,7 и 3,7 процента съответно. През август бяхме втори.

Голяма част от повишението на цените се дължи на по-високите цени на услугите, течните горива и храните, написаха в своята есенна прогноза от Министерството на финансите.

Министерство на финансите намали прогнозата за БВП за тази и следващата година

Министерство на финансите намали прогнозата за БВП за тази и следващата година

Ръст на заплатите от 8,4 процента през 2019 г.

Експертите там очакват поскъпването на услугите се очаква да се ускори до 5,9% в края на годината, подкрепено едновременно от засилването на вътрешното търсене, ефекта от поскъпването на горивата върху цените на транспортните услуги и отражението на по-високите цени на храните върху стойността на услугите в ресторанти, хотели и други заведения за хранене.

Прогнозираното нарастване на международните цени на петрола ще доведе до по-високи вътрешни цени на енергийните стоки, като транспортните горива се очаква да поскъпнат със 7,9% в края на 2018 г., казват от ведомството на Владислав Горанов.

В крайна сметка средногодишната инфлация през 2018 г. се очаква да бъде 2,7%, като ускорението се дължи на по-сериозното повишение на тези цени през втората половина на 2017 г. и първата половина на 2018 г. Общото равнище на потребителските цени в края на периода се очаква да се повиши с 3,4%.

Въпреки че МФ очаква забавяне на темпа на ръст на цените, в дългосрочен план растежът на заплатите и бързата икономическа експанзия могат да подхранят инфлацията. "Страховете са, че България няма да покрие критериите за еврозоната, за които толкова се гордееше, че изпълнява. Като страна, която настига, България е в риск от висока инфлация", казва пред Bloomberg Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика.

Референтната стойност за критерия за ценова стабилност, зададена през март, когато Европейската централна банка публикува последния си доклад за конвергенция, е 1,9 процента. За да бъде приета нова страна-членка, в рамките на две години от влизането в "чакалнята" инфлацията трябва да се стабилизира на не повече от 1,5 пр. п. повече от средната за трите страни с най-ниска положителна инфлация.

България все още не е влязла в ERM II, което по-рано т.г. бе обвързано с членство в банковия съюз. В крайна сметка, страната ни ще има две години, за да покрие критериите, така че твърде високата инфлация днес не е директен повод притеснение, но все пак е "жълта лампа".

Междувременно Министерството на финансите е изпратило на ЕЦБ обновените проектопромени в няколко закона, включително този за БНБ, с които да отговори на критиките на институцията.

ЕЦБ е избрала да провери 6 банки в България

ЕЦБ е избрала да провери 6 банки в България

Одитори от Брюксел трябва да дойдат в началото на ноември