Законът за намаляване на данъците и увеличаване на работните места, който Тръмп подписа преди година, изглежда е стимулирал икономическия ръст през 2018 г. Но все още има малко доказателства, които сочат, че той ще помогне на икономиката да расте в дългосрочен план, което е всъщност обещанието на Белия дом и подкрепилите законодателният акт в Конгреса.

Има още много неща, които не знаем за ефектите от закона, тъй като данъчният кодекс е само една от многото променливи, които оказват влияние върху икономиката. "Никога няма да има проучване, което да заключи със сигурност "Ефектът беше такъв", казва Джоузеф Розенберг, старши научен сътрудник в центъра за данъчна политика Urban-Brookings.

Ранните резултати бяха впечатляващи. Средният ръст, около 2,2% годишно, от края на рецесията от 2009 г., се ускори до 4,2% през второто тримесечие на годишна база и все още е силен 3,5% в третата. Силната експанзия помогна за намаляване на безработицата през септември до 49-годишно дъно от 3,7%, където остава и сега.

Намаляването на данъците даде кейнсиански тласък на търсенето на стоки и услуги, така че ефектите му бързо се износва, след като търсенето е пренаситено: икономистите, анкетирани от Bloomberg, очакват годишният растеж да спадне до 2,6% през настоящото тримесечие, след това да продължи да намалява достигайки 2% до края на 2019 г.

Инфлацията в САЩ ще изяде намалените от Тръмп данъци

Инфлацията в САЩ ще изяде намалените от Тръмп данъци

Данъчните съкращения от 2018 г. са всъщност увеличения през следващите години

Потребителските разходи, например, скочиха тази година, тъй като повечето домакинства получиха данъчни облекчения. Домакинствата похарчиха част от парите, които вече не се приспадат от заплатите им. Ефектът няма да бъде напълно известен, докато не видим как потребителите реагират след получаване на надвнесените средства за данъчната година 2018 следващата пролет, казва Констанс Хънтър, главен икономист в KPMG. Във всеки случай, намаляването на данъците води до еднократно повишено харчене, а не продължителен растеж.

Докато актът за данъците и работните места получи най-много внимание, увеличението на разходите, одобрено след влизането в сила на повечето данъчни промени, вероятно имаше още по-голямо влияние върху растежа. През февруари Тръмп, вдигна горната граница на разходите за отбрана и сигурност. Бюджетното бюро на Конгреса изчислява, че намаляването на данъците е добавило 0,3 процентни пункта към ръста икономиката през фискалната 2018 г .; вдигането на разходните ограничения добави още 0,3 процентни пункта. Комитетът за отговорен федерален бюджет изчислява, че различни други увеличения на разходите, включително помощ при бедствия за жертвите на ураганите Флорънс, Майкъл и горските пожари в Калифорния, добавят допълнителни 0,2 процентни пункта.

Икономистите са склонни да се съгласят, че фискалните стимули биха свършили по-добра работа за икономиката и работниците, ако бяха приети, да речем, през 2013 г., когато коефициентът на безработица бе повече от 7%. Независимо от това, те все пак бяха полезни за създаване на работни места за хронично безработните, включително хора в части от страната, където възстановяването се случи късно, казва Майкъл Енглунд, главен икономист на Action Economics.

Снимка 395463

Източник: Bloomberg

Едно от най-лесно оспорваните твърдения на Тръмп относно плана му за намаляване на данъците е, че той няма да увеличи бюджетния дефицит: като дял от брутния вътрешен продукт дефицитът се повиши до 4% през октомври 2018 г., от 3,4% през октомври 2017 г. и 2,6% през октомври 2016 г.

Временният бум на растежа е хубав, но какво за трансформиращите ефекти, за които хората подкрепиха Тръмп? Девет от най-консервативните икономисти написаха отворено писмо през ноември 2017 г., като изтъкнаха, че данъчният закон, чрез насърчаване на повече инвестиции в оборудване, софтуер и сгради, може да увеличи размера на икономиката с 3% в продължение на десетилетие. И все пак има малко доказателства за устойчиво повишение на инвестициите.

Данъчните закони премахнаха възпиращото действие в данъчния кодекс за компаниите от САЩ да приберат своите чуждестранни печалби. Тръмп прогнозира неочакван прилив на 4 трилиона долара. Данните, събрани от Бюрото за икономически анализи на САЩ, показват, че през първото тримесечие на 2018 г. са репатрирани 295 млрд. Долара. Това е спаднало до 170 млрд. долара през второто тримесечие и е на път да падне под 100 млрд. долара в третото тримесечие, не много далеч от средното ниво от 40 милиарда от предикризисния период, според прогнози на икономисти на Morgan Stanley от декември.

Снимка 395466

Източник: Bloomberg

Може би американците с бизнес в няколко държави не виждат достатъчно добри възможности да вложат парите си у дома, казва Тим Махеди, икономист в Bloomberg Economics в Ню Йорк. Това би било в съответствие с октомврийското проучване на 116 американски компании от Националната асоциация за бизнес икономика, в което се установи, че 81 процента не са набрали планираната си инвестиция или не са наели планираният брой хора- поради данъчния закон.

Бизнес инвестициите скочиха през първото тримесечие на 2018 г., вероятно в отговор на намаляването на данъците, но след това бързо се отклониха към нормалния си диапазон. За да повишат темпа на растеж на икономиката в по-дългосрочен план, ще трябва да се изкачат на много по-високо ниво и да останат там, според скорошен доклад на Barclays.

Оптимистите биха могли да твърдят, че на компаниите им отнема многовреме, за да планират и изпълнят големи нови инвестиции, така че скоро ще се появи бум, но това изглежда по-малко вероятно с всяко изминало тримесечие. "Фактът, че още водим този спор е доказателство prima facie, че очакваното подобрение в потенциалния растеж не се случва", пишат икономистите на Barclays Джонатан Милър и Майкъл Гапен.