ОПЕК и група от 10 държави, произвеждащи петрол, водени от Русия, задълбочават съкращенията на производството на суровината си, но остават разделени по въпроса дали ограниченията трябва да останат в сила до края на годината, пише WSJ.

Саудитска Арабия, фактически лидер на Организацията на страните износителки на петрол, се срещна с Русия и няколко други страни, за да преразгледа как 24-членната коалиция изпълнява споразумението от декември за спиране на 1,2 милиона барела дневно от световните пазари.

Широката коалиция направи съкращения през февруари, които постигнаха около 90% от стойността, за която се съгласиха, заявява министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих на пресконференция след техническата среща на групата. През март съкращенията лесно ще допринесат за достигане на "над 100%", казва той, което означава, че коалицията ще задържи малко повече от 1,2 милиона барела дневно.

Намаляването на продукцията имаше за цел да повиши цените на петрола в момент на глобално пренасищане със суров петрол. Усилията доведоха до повече от 25% покачване на цената на петрола Brent от началото на годината.

МАЕ: Пикът на петрола ще бъде през 2024 година

МАЕ: Пикът на петрола ще бъде през 2024 година

След това търсенето на "черното злато" ще спре своя растеж

Ирак, вторият по големина производител на ОПЕК, и Русия, най-големият външен съюзник на картела, не спазиха ангажиментите си през първите два месеца на годината. Но руският министър на енергетиката Александър Новак заявява, че сега неговата страна спазва договорените намаления от 230 000 барела дневно. Той каза, че закъсненията се дължат на ниските температури.

Неговият иракски колега Тамир Гадбан казва, че Багдад рязко намалява износа.

Въпреки това, между коалицията се появи разделение по въпроса кога намаляването на продукцията трябва да приключи. Настоящото споразумение изтича през юни и групата не е единодушна относно въздействието на санкциите на САЩ върху страните от ОПЕК Венецуела и Иран.

Администрацията на Тръмп забрани износа на ирански петрол от ноември, но разреши на ограничен брой държави да продължат да купуват суров петрол. Администрацията трябва да вземе решение дали да удължи отстъпките до май. Вашингтон също забрани закупуването на суров петрол от венецуелския режим на Николас Мадуро през януари.

Производствените нива от Иран и Венецуела "не са се понижили рязко - до точката, в която виждаме, че все още има инвентаризация," казва Фалих от Саудитска Арабия. "Трябва да продължим сегашния курс със сигурност до юни", казва той, добавяйки, че може да се наложи намаляване на продукцията до края на 2019 година.

Новак от Русия заявява, че несигурността по отношение на прилагането на санкциите в САЩ замъглява планирането на групата за бъдещи ограничения. "Не знаем какво ще се случи през април, така че не можем да прогнозираме втората половина", казва той.

САЩ може да надмине Русия по износ на петрол до 5 години

САЩ може да надмине Русия по износ на петрол до 5 години

Доклад на Международната агенция по енергетика