Растяща партизанщина в Централна Европа отклонява управляващите елити от техните опити да продължават политическите и икономическите реформи, е заявила американската НПО „Дом на мира" в доклада си за 2007 за икономиките в преход, съобщава EUOBSERVER.

Икономическият прогрес в Централна Европа все повече се засенчва от политически неуредици", казва Роланд Ковач, директор на „Дом на мира - Европа", представяйки публикацията в четвъртък в Будапеща.

В твърде много страни виждаме проблема на властващите елити които са се фокусирали в концентриране властта на политическите си партии. Нарастващата партизанщина отклонява време и внимание от истинската работа по консолидиране на реформите и изграждане на стабилни институции, добавил е той.

В доклада се анализира политическото развитие в 29 страни от Централна Европа до Евразия. Счита се, че от всичките нови членове на ЕС, Полша изживява най-голям спад на демокрацията.

Авторите коментират, че под лидерството на братовчедите президента Лех Качински и премиера Ярослав Качински, „страната е започнала да гледа навътре, вземайки реванш от облагодетелстваните от комунизма".

Сред елементите на демокрацията следени от Дом на мира, Варшава показва лоши резултати по отношение тенденцията на правителството да концентрира властта, опитите му да извие ръцете на гражданското общество и липсата на уважение от независимостта на юридическата власт и свободата на медиите.

Според изследването, и в другите Централноевропейски държави се наблюдава спад на демокрацията.

Унгария изживя криза на доверието в политическото лидерство миналата година след възмущението към след-изборните коментари на премиер-министъра Ференц Гурчани, а промяната в управляващата коалиция в Словакия доведе до политически кандидатури в конституционния съд.

В Чешката република изследването изтъква, че в пет-месечната патова ситуация между леви и десни в изборите през миналата година страната се е подхлъзнала по пътя на провалени преговори, нараснали противопоставяния, задънена улица в решенията за изход от кризата.

Привличайки вниманието към демократичния регрес в страните от Вишеград се съдържа надеждата, че лидерите на Румъния и България ще избегнат подобни капани - казва Жанет Гьоринг, управителен редактор на Страни в преход 2007.