Демографските предизвикателства пред Европа се превръщат в заплаха за икономиката на региона, като Morgan Stanley прогнозира мрачни ефекти върху БВП.
Банката предвижда, че застаряващото население на Европа може да доведе до спад от 4% на БВП в еврозоната до 2040 г., хората живеят по-дълго, а раждаемостта намалява.
Очаква се, спред банката, значителен спад в БВП, базиран на прогнози, че работоспособното население в Европа ще се свие с 6,5% до 2040 г., което ще доведе до по-малко хора, произвеждащи продукция и плащащи данъци.
Най-засегната от този спад ще бъде Италия, като застаряващото население ще намали БВП на страната с около 6% през следващите 15 години. Франция и Германия също ще изпитат значителен спад, макар и по-малък от средния за ЕС.
В страни, където секторът на обслужването и настаняването е основен икономически двигател, се очаква въздействието върху БВП да бъде още по-силно, защото по-малко хора заемат тези позиции, докато по-възрастното население увеличава данъчната тежест.
Според Morgan Stanley единствената страна, която ще спечели от променящата се демография, е Обединеното кралство. Очаква се страната да добави четири процентни пункта към своя БВП чрез стабилизиране на работоспособното население, въпреки че спадът в производителността ще остане предизвикателство.
Как можем да се борим с демографската криза в Европа
Западните страни вече се борят с постоянен спад на работоспособното население - тенденция, която вече е видима на изток - в страни като Япония и Южна Корея.
Тази тема става все по-обсъждана в европейските заседателни зали. Morgan Stanley разглежда над 300 000 такива обсъждания и установя, че споменаванията за "застаряващо население" са се увеличили рязко през последните години, като почти 5% от ръководните кадри повдигат този въпрос.
Но възможностите, които могат да използват политиците за справяне с този демографски проблем, са ограничени.
Morgan Stanley посочва два основни варианта за справяне с намаляващото население. Най-предпочитаният вариант - нов бейби бум, който обаче изглежда малко вероятен.
"Дори ако има ефективна политика за повишаване на раждаемостта, която може да се приложи незабавно, ще са нужни над 15 години тя да окаже влияние върху работната сила. Това не е краткосрочно решение," пишат авторите.
Банката разглежда възможността внезапният скок в раждаемостта през 2000-те, подбуден от напредъка инвитро оплождането да се повтори сега. Въпреки че растежът, предизвикан от него, беше еднократен, прилагането на други политики може да помогне.
"Неотдавнашните стъпки за разширяване на услугите за грижа за деца могат да действат като демографска мярка, а високите нива на нетна миграция през последните години биха могли да подкрепят раждаемостта. Затова смятаме, че съществува възможност раждаемостта поне да спре да намалява", казва банката.
Всъщност реформите за увеличаване на нетната миграция са най-вероятният начин за справяне с намаляващото работоспособно население и съответно с икономическия растеж.
Темата за имиграцията се разпали в Европа през последните години, като крайнодесни, антиимиграционни партии, като Националния фронт във Франция и Алтернатива за Германия (AfD), увеличиха влиянието си. Това затруднява правителствата да представят имиграцията като положителна пред избирателите.
Един по-малко популярен вариант за спасение на БВП, според Morgan Stanley, е оставащото работоспособно население да увеличи работното си време. Повишаването на възрастта за пенсиониране е друга възможност, макар и непопулярна.
Най-ефективната, но реалистична комбинация би била повишаване на миграцията и увеличаване на участието на жените в работната сила, според банката. Това може да компенсира прогнозирания икономически спад, като добави четири процентни пункта към БВП.
Макар че по-малкото работоспособни хора може да означава по-високи заплати за останалите, Morgan Stanley подчертава, че негативните ефекти от намаляването на населението върху БВП вероятно ще окажат неблагоприятно въздействие върху доходите.
Докладът на банката очертава сериозни предизвикателства пред Европа, които ще трябва да бъдат преодолени през следващите десетилетия. Да не се предприемат мерки може да доведе до катастрофални последици.