Руският президент Владимир Путин възложи на правителството да проучи възможността за създаване на бързорастящи видове дървета и да разшири възможностите за износ на дървен материал. Това става ясно от материали, публикувани на сайта на Кремъл след съвещание с кабинета, цитирани от Moscow Times.

Според идеята на президента, руските научни организации трябва да проведат работа "по създаването на генномодифицирани видове дървета с определени морфологични свойства и скорост на растеж на дървесината".

След това, както се посочва в разпореждането, е необходимо "да се оцени възможността за създаване на горски масиви за търговско отглеждане и използване на такава дървесина".

Правителството трябва "да вземе комплексни решения, осигуряващи износа на продукти от горската промишленост", се казва в разпореждането на Путин. По-конкретно, президентът изисква предоставяне на субсидии за износителите на дървесина, както и мерки, които да накарат Китай да закупува руски пелети - горивни гранули от дървесни отпадъци.

От 2022 г. руската горска промишленост е под европейско ембарго, което ѝ коства една трета от износа и 6 милиарда долара приходи според оценки на "Рослесхоз". Китай остана почти единственият купувач на външни пазари, но увеличаването на търговията с него се оказа трудно.

Миналата година износът на дървесина и продукти от нея за Китай е намалял с 6% до 12,9 милиона тона, а приходите от него - с 5% до 5,1 милиарда долара. В Москва започна усилено да се говори и за въвеждането на мерки за подкрепа на сектора.

"Уолтопия" замесена в грандиозна схема за внос на ембаргова руска дървесина

"Уолтопия" замесена в грандиозна схема за внос на ембаргова руска дървесина

България е не само голям клиент на руската продукция, но и трасе на един от каналите към Европа

Преди войната почти половината от руската дървесина се изнасяше за "неприятелски страни", главно в Европейския съюз.

През февруари британската неправителствена организация Earthsight установи, че Русия разгръща мащабни схеми за заобикаляне на наложените рестрикции. Така чрез верига от посредници предимно в Китай дървесина от страната стига до редица европейски компании, включително - и няколко български.