По-голямото равенство между мъжете и жените е от първостепенно значение за намиране на отговор на сегашната икономическа криза в ЕС, както се посочва в последния годишен доклад на Европейската комисия относно равенството между половете, съобщава пресслужбата на ЕК.

В доклада се разглежда напредъкът през последната година в преодоляването на все още съществуващите разлики в третирането на жените и мъжете в сферата на заетостта, икономиката и обществото като цяло. Въпреки че е постигнат известен напредък в по-доброто представяне на жените на ръководни длъжности в предприятията и за намаляване на разликата в заплащането между половете, все още съществуват значителни предизвикателства.

Държавите от ЕС трябва да засилят участието на жените на пазара на труда, за да се постигне общата цел на ЕС за дял на трудовата заетост от 75 % до 2020 г. Един от начините за подобряване на конкурентоспособността на Европа е постигането на по-добро равновесие между броя на жените и мъжете на постове, на които се вземат икономическите решения.

Проучванията показват, че представителството и на двата пола дава резултати, а предприятията с голям дял на жените в управителните съвети са по-успешни в сравнение с предприятията, където в съветите са представени предимно мъже.

Днешният доклад за постигнатия през 2011 г. напредък относно равенството между жените и мъжете е част от по-широкообхватния доклад на Еврокомисията относно прилагането на Хартата на основните права на ЕС през изминалата година. В него се очертават основните промени на национално и на европейско равнище в пет ключови области от цялостната стратегия за равенство между жените и мъжете (2010-2015 г.), а именно в икономиката, равното заплащане, вземането на решения, насилието, основаващо се на пола, и равенството на половете отвъд границите на ЕС.

На пазара на труда делът на заетостта сред жените е 62 % в сравнение със 75,1 % за мъжете, което означава, че ЕС може да постигне заложената в стратегията „Европа 2020" цел за 75 % трудова заетост единствено чрез твърда ангажираност по отношение на равнопоставеността между половете.

В рамките на стратегия „Европа 2020" Комисията подчертава необходимостта да се насърчава по-доброто равновесие между професионалния и личния живот, по-специално чрез подходящи детски грижи, по-широк достъп до гъвкави схеми на работа, както и да се гарантира, че данъчните и осигурителните системи не санкционират втория работещ член в домакинството. Всички тези елементи могат да спомогнат да се гарантира, че повече жени навлизат и остават на пазара на труда.

Разликата в заплащането на мъжете и жените е намаляла незначително в ЕС. Жените получават средно 16,4 % по-малко от мъжете за всеки изработен час. Тази разлика в заплащането се дължи на многобройни фактори, като сегрегацията на пазара на труда или разликата в избора на образование. Този проблем, както и възможни решения бяха очертани на втория Европейски ден на равното заплащане.

Бавният напредък за намаляване на неравнопоставеността между половете в управлението на предприятията бе причина Комисията да започне публична консултация за възможните мерки на равнище ЕС за решаване на този проблем, който рискува да възпрепятства иновациите и растежа в Европа.