"Нищо не се прави за промяна на законодателството ни от гледна точка на икономическите измами, тревожи ни, че са налице възможностите тенденцията да продължи - схемите са същите, хората, които ги осъществяват, са различни." Това заяви председателят на Асоциацията за противодействие на икономическите измами Димитър Динев, цитиран от репортер на БГНЕС.

Икономическите измами включват корупцията, подкупите, конфликта на интереси, данъчните измами, прането на пари, измамите чрез финансовите отчети, злоупотребата с активи, академичните измами на "белите якички" и др., поясни Динев. По темата "Продължават ли икономическите измами?" Султана Българенска, член на УС на асоциацията запита: "Мислите ли, че през границата ни може да мине товар без документи?" И сама си отговори: "Не може, разбира се, но няма воля на държавата измамите да се разкрият и да се стигне до счетоводтвото на формите, които ги извършват." Ако липсва капацитет на НАП и на митниците у нас, има други институции, които могат да стигнат до механизмите и хората, които са в основата на нарушенията, твърдят експертите. След като се надигна обществено недоволство срещу сложните фактури, които получаваме като консуматори на топлинна енергия от дружествата, започнаха да ни изпращат изключително опростени документи. Идете и вижте за какво плащате, аз лично не знам."

При тях се говори за цени, а не за себестойност, отбеляза експертът. "Какво се крие зад ЧЕЗ - едно изведено управление зад пределите на страната, което струва страшно много на българските граждани", констатира Българенска. Тя се спря на редица примери от стопанския живот на страната, предимно свързани с фирмите-монополисти на пазара.

Анализът на експертите включва наблюдение и от други области. Инспекцията по труда констатирала, че подготовката на младите хора в някои ВУЗ-ове в България е толкова некачествено, че те не могат да се реализират след завършването си. Експертите попитали какъв е критерият за качеството на висшето образование - отговорили им, че няма държавна институция, която да контролира качеството на образователния продукт.

Липсва последователност и воля в лицето на държавата за прилагане на законите у нас, няма адекватни санкции и на документираните нарушения, обобщават от асоциацията. Държавата трябва да се освободи от неефективните си звена и от многото си чиновници, защото администрацията у нас изяжда парите, жизнено необходими за други отрасли, препоръчаха експертите.