Швейцария, която е в сърцето на Европа, но не и в Европейския съюз, отваря границите си към държавите членки на ЕС.

По силата на Споразумението от Шенген, към което Швейцария се присъедини, трансграничните паспортни проверки ще бъдат премахнати.

Този ход е завършека на дълга и сложна поредица от двустранни споразумения, които швейцарското правителство договори с Брюксел, за да не бъде изолирано в рамките на мощната европейска търговска зона.

Но в Швейцария хората редовно покачват, че не искат страната им да се присъединява към ЕС, така че да дадат съгласието си за нещо като отваряне на националните граници, не беше лесно.

В крайна сметка, Швейцария, одобри присъединяването към Шенген с национален референдум.

Един фактор, който обърна посоката на подкрепата на избирателите беше, че с присъединяването към шенгенското пространство, Швейцария ще има достъп до шенгенската информационна система (ШИС), електронна база данни, съдържаща хиляди подробности за хора, крадени стоки и превозни средства .

На практика, какво Шенген е много по-малко видимо присъствие на границите, но много по-селективен и интензивен контрол, но зад кулисите.

С присъединяването на Швейцария, пътят на хиляди автомобили ще бъде облекчен, но  мобилни гранични патрули все още може да осъществяват провери, на тези които те считат за съмнителни.

Независимо от това, за повечето хора, влизащи или напускащи Швейцария, преминаването на границата ще бъде много по-бързо.

За десетките хиляди хора, които живеят във Франция или Германия, но работят в Швейцария, проверките на границата са отдавна е източник на раздразнение.

От случилото се най-много пострада Лихтенщайн, чиято граница с Швейцария досега беше на практика отворена.

Но политиката на ЕС изисква от шенгенската зона външните граници да се контролират, и Лихтенщайн няма да е изключение, като ще бъде въведен граничен контрол докато Княжество също не се присъедини към Шенген.

С присъединяването към Шенген, Швейцария  се е съгласила и  най-спорните политики на ЕС, включително на свободното движение на работна ръка, както и споразумение от Дъблин за предоставяне на убежище.

През февруари в страната ще има референдум за принципите на свободно движение, който може да усложни отменянето на паспортните проверки за самолетните пътници.

През ноември ЕС предупреди Швейцария, че бъдещето й в Шенген може да бъде изложено на риск, ако швейцарците гласуват на референдума против прилагането на принципите на свободно движение на работна ръка спрямо най-новите страни членки на ЕС, България и Румъния.

Много хора в Швейцария, обаче са притеснени от перспективата, боейки се от наплив на евтина работна ръка.

Проблемът е, че ако кажат не, всички други двустранни споразумения биха могли да бъдат изложени на риск.