Рекорд за 2024 г. и скок с близо 90% на месечна база - такава беше средната цена на електроенергията на свободния пазар през миналия месец. Според данните на енергийната борса, базовият товар през ноември е излизал по 328,09 лева за мегаватчас - при 174,76 лева през октомври.

Ситуацията през декември не изглежда много по-различна - вчера (5.12) цената в сегмента "Ден напред" беше почти 400 лева, а днес (6.12) е близо 296 лева при 273 миналата седмица.

Времето през последните дни е облачно и приносът на соларните централи към момента е под 9%. Най-много ток идва от кондензационните тецове (43%), следвани от АЕЦ (36%). В момента работят всички блокове на държавната ТЕЦ "Марица - Изток 2".

Снимка 694457

Източник: ЕСО

Като цяло за Европа в началото на седмицата имаше дни, в които вятърната енергия достигаше до близо една четвърт от микса. У нас обаче този тип мощности нямат мащабното развитие на фотоволтаиците и в момента са отговорни за около 1% от тока в мрежата.

Цените на тока в Германия са на най-високото си ниво от пика на енергийната криза през 2022 г. Каква е причината?

Цените на тока в Германия са на най-високото си ниво от пика на енергийната криза през 2022 г. Каква е причината?

Като цяло има скок на цените на електроенергията в северозападните европейски страни

Югоизточна Европа в момента е регионът с най-скъпа електроенергия на континента.

За бизнеса все още важи схемата, с която държавата поема всичко над 180 лева за мегаватчас. Асоциацията на организациите на българските работодатели поиска компенсациите да се запазят и през следващата година.

"Очакванията са неблагоприятната конюнктура на пазара на електрическа енергия да продължи и през идните месеци, тъй като фундаменталните фактори - недостатъчна свързаност на електроенергийните пазари в Европа, ниски водни количества в региона, слабо производство от слънце и вятър, не са се изменили. Към това се добавя и значителен ръст на цените на природния газ, предизвикан от по-висока от очакваната консумация в Европа. Нито една от тези причини не може да бъде управлявана от крайните потребители", заявяват от бизнеса.

Те отбелязват и че регионът изпитва дефицит на електроенергия и такава трябва да се внася, а "на този фон износният капацитет към Украйна е увеличен" и тепърва ще оказва натиск върху пазара.

Какъв ток използваме?

Според данните на електроенергийния системен оператор, България има постоянен износ на електроенергия единствено към Румъния, а в различните часове на денонощието внася обратно както от нея, така и от всички останали съседни страни - почти през цялото денонощие от Турция и Гърция, а в определени периоди - и от Сърбия и Северна Македония.

Това са данни от началото на седмицата - когато АЕЦ "Козлодуй" е с два работещи реактора.

Сериозен спад в производството и износа на ток у нас

Сериозен спад в производството и износа на ток у нас

Расте ролята на ВЕИ за сметка на базовите централи

Какво ни казват тези данни е въпрос на експертна интерпретация.

"Отчитаме рекорден внос на ток на стойност около 230 млн. лв. при нетен резултат от -530 GWh. Втората графика ясно показва, че сме били нетен вносител в почти 95% от времето. Износ е имало само в редките моменти на слънчево и топло време, когато и цените са били относително ниски", коментира в социалните мрежи данните за ноември екологичният и енергиен експерт Боян Рашев.

По думите му компенсирането на промишлените потребители през Фонда за енергийна сигурност е работело "страхотно", когато нашата страната е имала голям нетен енергиен износ, но сега "вносът придобива застрашителен размер".

Затова той задава въпроса колко дълго държавата ще издържи да субсидира тока... и колко ще издържи индустрията, ако компенсациите бъдат спрени.

Икономистът Юлиан Войнов има друг прочит. "Вносът на електроенергия в България след нормализирането на цените е следствие на това, че нейната цена е по-изгодна отвън, отколкото от производството в България. Същевременно дежурните оплаквачи започнаха да леят крокодилски сълзи за вноса на ток. Ако не беше този внос обаче, българските потребители трябваше да плащат по-високите цени на българките тецове, а това би повлияло на конкурентоспособността на българската икономика като цяло", пише той.

По думите му "оплакването", че България внася електроенергия е с цел "страната да не се развива в посоката, в която се развива целият свят, а да запази мръсните си, остарели и неефективни мощности, които да обрекат развитието на българската енергетика на изоставане".

А това според него е пряк път към още по-голям енергиен внос в бъдеще, "тъй като настоящите неефективни мощности рано или късно ще излязат от строя".