Цените на храните в световен мащаб се понижиха през юни, запазвайки почти непрекъснатия си спад от април 2014 г. досега, водени от поевтиняването на млечните продукти и захарта, обявиха от Организацията за земеделие и прехрана (FAO) към ООН.

Индексът на цените на храните, изчисляван от организацията, който отразява месечните промени на група зърнени и маслодайни култури, млечни и месни продукти, както и захарта, се е понижил през юни спрямо май с 0,9%, или с 1,5 пункта, до 165,1 пункта. Това е най-ниското ниво на показателя от септември 2009 г., пише Farmer.bg.

Голямото производство, силният щатски долар и по-евтините горива помогнаха за поевтиняването на храните през последната година. Докато цените на захарта и млечните продукти се понижиха рязко през юни, зърнените и маслодайните култури поскъпнаха, а цените на месните продукти се стабилизираха.

От организацията очакват производството на зърнени култури да бъде добро през 2015 г., като прогнозата е за реколта от 2,527 млрд. тона, или съвсем малко по-висока от предвижданата през май, но все още с 1,1% под рекордната, постигната през миналата година.

Икономистът в Организацията за земеделие и прехрана Консепсион Калпе заяви, че положението при предлагането е „много спокойно", но значителната финансова нестабилност в някои световни региони могат да доведат до допълнителни колебания на цените.
„Сега несигурността е доста силна. Имаме кризата в Китай, кризата в Гърция ... Намираме се в по-несигурна обстановка, ако направим сравнение с последните няколко месеца. Несигурността може да доведе до движение на цените във всяка посока, особено ако е предизвикана от фактори, различни от чисто икономическите", каза Калпе.

Реколтата от царевица в Европа и Южна Америка вече се очертава като по-силна в сравнение с досегашните очаквания благодарение на благоприятните метеорологични условия, увеличавайки подкрепата за общата прогноза за производството на зърнени култури.

„Благоприятните условия за царевичните посеви по целия свят ще доведат до по-добра от очакваната реколта през настоящия селскостопански сезон въпреки продължаващите опасения от въздействието на Ел Ниньо.

Нарастват обаче опасенията за рязък недостиг на царевицата, отглеждана в Централна и Южна Африка, както и за слаба реколта в други региони, където продоволствената сигурност не е на ниво", се посочва в съобщение на Организацията за земеделие и прехрана.

Перспективите пред оризовата реколта в Азия също са се влошили, което е накарало организацията да понижи прогнозата си за реколтата с 1,2 млн. тона до 499 млн. тона. Тя обаче остава с малко над 1% по-добра от реколтата през 2014 година.