След като централните банки по света показаха привидно неутолим апетит към златото през 2010 година, изграждайки солидно по обем съкровище от благородния метал, сега жаждата на държавните институции вече изглежда утолена.

Оказа се, че покупките на злато от страна на централните банки са се свили с 40 процента през второто тримесечие от настоящата година, пише CNN Money.

Това сочат данни от статистика на The World Gold Council, а според информацията последното тримесечие от годината всъщност бележи най-слабия темп на растеж в покупките на благородния метал от около пет години.

Информацията сочи, че това се дължи от една страна на намаления апетит, регистриран през последните месеци, от страна на институциите на нововъзникващите пазари. Причината е отражение на по-малкото количество пари, инвестирани в развиващите се страни, където износът се срива стремглаво заради ниските цени на петрола, медта и желязната руда.

Друг проблем, който оказва влияние на апетита на банките към златото, е и цената на метала, която се увеличи рязко. Цената на златото всъщност скочила с 24 на сто през тази година.

Спадът на инвестициите в ценния метал става обаче на фона на увеличени стойности на златото, натрупани в централните банки. В момента жълтият метал представлява около 3 процента от общите резерви на централните банки, което бележи сериозен ръст спрямо нулевите нива през 2007 година.

Оказва се, че банките притежават 32 800 тона злато, което се равнява на около 1.4 трилиона долара, сочат още данните на The World Gold Council.