Русия иска в оптимален срок да бъдат издадени всички разрешителни необходими за реализирането на Южен поток. Това е заявил в телефонен разговор с българския си колега Теменужка Петкова министърът на енергетиката на Руската федерация Александър Новак.

Москва е готова да обсъди и изграждането на газов хъб на територията на България, но за това Европейската комисия трябва да изготви официално предложение.

От своя страна Теменужка Петкова е заявила, че в момента част от необходимите разрешителни за газопровода са готови, а на други им предстои преминаване през някои административни процедури. Енергийният ни министър е подчертала, че България може да участва в проекта, но само ако той се реализира по европейските закони и правила.

Припомняме, че на 1 декември президентът на Русия Владимир Путин заяви, че заради нежеланието на България Южен поток няма да бъде реализиран, а газът ще акостира на турското крайбрежие и ще бъде доставен до границата със Гърция.

От своя страна българското правителство предприе маневри в посока на реализирането на проекта, като премиерът Бойко Борисов заяви вчера, че е получил одобрението от Брюксел да се размразят преговорите с Москва и да бъдат издадени всички необходими разрешителни. Ако след това Газпром не пожелае да строи тръбата поне да не е по наша вина, аргументира се министър-председателят.

Дали след разговора между Теменужа Николова и Александър Новак означава рестартиране на проекта и неговото преминаване през България се очаква да разберем скоро.

Ето и пълният текст от прессъобщението на Министерството на енергетиката изпратено днес до медиите:

Русия е важен партньор на България за развитието на енергийния сектор. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в телефонен разговор с руския си колега Александър Новак. Двамата министри обсъдиха важни аспекти на сътрудничеството между двете страни в енергийната област.

Министър Петкова запозна руския си колега с непроменената официална позиция на нашата страна за реализацията на проекта „Южен поток".

За България това е важен проект както от гледна точка на диверсификация на маршрутите за доставка на природен газ, така и заради очакваното икономическо оживление и създаване на нови работни места при строителството и експлоатацията на газопровода, каза тя.

Петкова бе категорична, че проектът трябва да се реализира при спазване на европейското законодателство.
Министър Петкова представи пред г-н Новак предложението за изграждане на газов хъб на територията на страната в контекста на българската позиция, свързана с „Южен поток".

Както е известно, идеята на правителството е да бъде изграден такъв разпределителен център край Варна - там, където трябва да излезе тръбата от морската част на газопровода „Южен поток". Тази идея беше представена и пред Европейската комисия от премиера Бойко Борисов при посещението му в Брюксел.

От своя страна министър Новак каза, че до момента Русия не е получила официално предложение от Европейската комисия за обсъждане на газов хъб на територията на България, но ако го получи, е готова да го разгледа. Той подчерта необходимостта българската страна да издаде в оптимални срокове всички необходими разрешителни за изграждане на морската част на газопровода.

Министър Петкова поясни, че този процес е в ход и част от документите вече са издадени, а за друга в момента вървят административни процедури и предстои издаването им в близко бъдеще.
Въпреки заявеното от президента Путин намерение за спиране на проекта, до момента България все още не е получила официална информация от руската страна за нейната позиция, подчерта министър Петкова.

Тя поясни, че това е важно за България, особено в контекста на стратегическото партньорство между двете страни в областта на енергетиката.

Двамата министри се съгласиха, че задълбочаването на диалога по тези въпроси е от ключово значение за изясняване на всички аспекти по проекта и реализацията му в интерес както на Русия, така и на Европейския съюз.

В края на разговора министър Новак получи покана от министър Петкова да посети България в удобно за него време и разговорите по тази и други теми от взаимен интерес да продължат.