След продължило до полунощ извънредно заседание Централната банка на Турция обяви драстично повишение на лихвите в опит да спре мащабната обезценка на турската лира и отлива на капитали от страната.

Турската централна банка повиши еднодневната (overnight) лихва по заемите до 12% от предишно ниво от 7,75%, повиши основната заемна лихва до 8% от 3,5% и повиши лихвата по кредитните облекчения, доставяни на т.нар. "първични дилъри" на турския паричен пазар чрез репо аукциони до 11,5% от 6,5%, съобщава bnr.bg.
Централната банка на Турция също така повиши рязко и едноседмичната репо лихва от 4,5% на 10%.

Банката отбеляза, че неотдавнашните вътрешни и външни развития са оказали негативен ефект върху възприемането на финансовия риск и това е довело до значителна обезценка на турската лира и до съществено повишение на т.нар. "рискова премия". Банката обеща да предприеме необходими мерки, за да ограничи негативното влияние на тези развития върху инфлацията и макроикономическата стабилност.

В тази връзка Централната банка взе решение да осъществи силно затягане на паричната политика (рязко вдигане на лихвите) и да опрости своята оперативна работна рамка.

Банката повиши едноседмичната репо лихва от 4,5% на 10% и подчерта, че осигуряваната от нея парична ликвидност ще става чрез едноседмични репо операции, вместо чрез еднодневната лихва в предстоящия период.
Централната банка отбеляза, че настоящата силно затегната парична политика ще остане в сила, докато няма значително подобрение на инфлационните перспективи.

Според новата парична политика инфлацията се очаква да достигне целта от 5% на годишна база до средната на 2015-а година.

Решението на турската централна банка да използва цялата си „огнева мощ" доведе до рязко понижение на турската лира към 2,1758 лири за един долар. Така лирата успя да поскъпне с цели 9% от понеделник насам, когато тя удари историческо дъно от 2,3893 лири за един щатски долар.

Драстичното вдигане на турските лихви и последвалото поскъпване на лирата подкрепи и другите валути от т.нар. "развиващи се пазар", както и стоково-зависимите валути като австралийския и новозеландски долари. В същото време има и спад на цените на държавните дългови облигации (повишение на техните лихви), като лихвата на 10-годишните американски дългови книжа се повиши до 2,772% от ниво около 2,75% преди решението на Турската централна банка.