Настоящата криза на кредитните пазари в САЩ е "значително по-тежка" в сравнение с тяхното състояние непосредствено след Голямата рецесия, каза пред Yahoo Finance Джефри Гундлах главният изпълнителен директор на фонда DoubleLine Capital, който управлява активи на стойност 135 млрд. долара.

"Това довежда до, изглежда, много големия брой фалити в някои от ливърджнатите пулове от акции, например при обезпечените с ипотеки тръстове за инвестиции в недвижими имоти и други типове инвестиции", каза той. Освен това милиардерът предупреди, че се задава криза на корпоративната задлъжнялост, тъй като бизнесите в момента са затънали в рекордно високи равнища на дълг.

Според него сред другите големи заплахи пред икономиката е огромното количество корпоративни облигации, които са с най-ниския инвестиционен рейтинг - BBB и които много бързо могат да се сринат до боклук. "Емитираха са толкова много корпоративни облигации", каза Гундлах. "Цените им са завишени до такива равнища, че собствениците им, които ги държат когато са толкова скъпи, в крайна сметка ще започнат да трупат загуби по главниците на кошниците от тези активи."

Питър Шиф: Идва цунами от фалити

Питър Шиф: Идва цунами от фалити

Според експерта се намираме в по-дълбока криза от тази през 2008 г.

По думите му ситуацията не се подобрява от действията на Федералния резерв, който започна да изкупува и индивидуални облигации - ход, който според Гундлах е в нарушение на Закона за Федералния резерв от 1913 г. Според инвеститора, централната банка просто отлага неизбежното, а същевременно залива с пари пазарите, придобивайки същите тези облигации, които бързо могат да се обърнат в боклук и да пробият дупка в счетоводния баланс на институцията.

"Затова и цените на облигациите днес не са реални", каза той. "Процесът на откриване на действителната им цена е подринат. Няма послание; съществува единствено цената, която Федералният резерв се опитва да постигне, в хода на което стойността на облигациите се изстреля."

Експерт: рискът от рецесия преди следващите избори в САЩ е 75%

Експерт: рискът от рецесия преди следващите избори в САЩ е 75%

Джефри Гундлах определи пазара на корпоративен дълг като "криза, която чака да се разрази"

Централната банка обаче нанася удар и върху фондовите борси, смята Гундлах. "Хаосът на Wall Street е наистина продължителен и силен, а това, което Фед прави, е да хвърля пари в него, за да спре волатилността", смята той. "Но когато инвеститорите кажат "волатилност", те имат предвид просто спад в цената."