България изпълнява всички формални критерии за влизането в еврозоната и заедно с Хърватия е най-близко до приемането на еврото. Въпреки това поради неясни причини не е допусната да изпълни и последния критерий за стабилност на валутния курс, влизайки в механизма ERM2. Около това мнение се обединиха финансистът Емил Хърсев и икономистът Лъчезар Богданов в студиото на сутрешния блок на БНТ.

Според тях публикуваните в сряда два доклада на Европейската комисия и Европейската централна банка показват, че страната ни е по-близко до приемането на единната европейска валута отвсякога. "За първи път имаме много ясно потвърждение, че всички Маастрихтските критерии са изпълнени от България", коментира Хърсев.

"Вече личи абсурдното лицемерие на европейската политика"

Емил Хърсев

5 от 5 изпълнени критерия

Те включват 5 основни показателя - инфлация, бюджетен дефицит, държавен дълг, дългосрочни лихвени проценти и стабилност на курса към еврото. Според експертите България изпълнява и петте, но за да изпълни последния формално, трябва да бъде допусната до обменно-валутния механизъм ERM2.

"Точно тук личи дошлото до вече абсурд лицемерие на европейската политика. Защото този критерий, наречен "стабилност на валутния курс", който очевидно е изпълнен от 20 години в България, всъщност означава не сме гласували да се присъедините към ERM2", коментира Хърсев.

Според Лъчезар Богданов проблемът е именно в това, че няма ясно разписани процедури и критерии за присъединяването на дадена валута към обменно валутния механизъм, освен наличието на формално съгласие от всички в еврозоната. Как обаче това одобрение се печели, остава неясно.

ERM2 - необходимата формалност за членство

Попитани за ползите от влизането в т.нар. "чакалня" на еврозоната, експертите обясняват, че такива няма освен това, че ще изпълним и последния критерий, който България като страна с фиксиран курс на лева към еврото от 1997 година насам го изпълнява по подразбиране. "Валутният курс е може би най-стабилното нещо у нас през последните 20 години", коментира Хърсев.

Той е категоричен, че правителството трябва да използва доклада на ЕК като повод да подаде моментална заявка за влизане в механизма. "Трябва да се каже - чухме какво ни казахте, разбрахме кой критерий не сме изпълнили и сега ще направим необходимата крачка да го изпълним, а именно подаваме ясно искане за присъединяване към ЕРМ2", посочи Хърсев.

Лъчезар Богданов също е на мнението, че трябва да стартираме процеса по присъединяване към еврозоната по-скоро, защото обратното би означавало, че има някакъв проблем, при положение, че формално са изпълнени всички икономически критерии.