В отговор на въпрос реални ли са призивите за сваляне на лихвите финансистът Емил Хърсев каза пред БНР:

„Бих предпочел заедно с падането на лихвите да поевтинее токът, а най-добре - да падне цената и на бананите, можем да поискаме от търговците да намалят цената и на портокалите. Не разбирам този дебат."

Според Хърсев, БНБ няма общо с този процес. Работата на Централната банка е да наблюдава някой да не загуби нашите пари. Лихвите ги определя пазарът, състоянието на икономиката. Капиталовите притоци в България намаляват, единственото, което можем да очакваме е да се задържи сегашното зло, нищо хубаво не можем да очакваме.

„Нямаме този приток на чуждестранни инвестиции, какъвто имаше по време на бума в Европа. Освен това, банките-майки имат тежки проблеми у дома - с ценните книжа на собствените си правителства. Около 30 млрд. са залегнали в програмата на Европейския съвет за подпомагане на гръцките банки. Има банки, които са собственост и на унгарски централи. Има проблем с отказа на МВФ да удължи финансирането на Унгария. Преди месец шефът на Австрийската централна банка ясно заяви на австрийските банки да намалят инвестициите в Източна Европа, не само в България. Това са реалностите", каза Емил Хърсев.