Тези дни изглежда, че инфлацията е единственото, което вълнува инвеститорите. Заплатите растат, цените на продуктите също — и пазарите са притеснени, че Федералният резерв ще трябва да повиши лихвите по-рано от очакваното, пише CNN.

Какво може да направи един инвеститор, за да се защити? S&P 500 се оцвети в червено през седмицата, а Nasdaq потъна още повече. В четвъртък индексът Fear & Greed на CNN показваше, че настроенията на пазарите вървят по-скоро към "страх", отколкото към "алчност".

Експертите посочват няколко възможности за инвеститорите, които искат да се защитят от растящите цени.

Класическият избор е златото, което често се смята като важна част от портфолиото на един инвеститори и като защитник срещу инфлацията. И е вярно, че ценният метал не потъна толкова, колкото акциите, което може да бъде възприето като знак, че златото ще продължи да се представя по-добре от пазара, ако инфлацията продължи да бъде проблем.

"Не смятам, че [инфлацията] е преходна", казва Мишел Конел, собственик на Portia Capital Management. Председателят на Фед Джером Пауъл често използва този термин, когато говори за растящите цени, посочвайки, че според централната банка това ще е временно явление. "Фед ще трябва да повиши лихвите по-рано", казва тя.

Ако тово се случи, инвеститорите трябва да погледнат към акциите на банки, които ще генерират повече приходи от лихви, както и към някои сектори на пазара на недвижими имоти — например АДСИЦ-ите, които притежават апартаменти, центрове за данни и телекомуникационни кули, тъй като повече хора ще изберат наем пред покупка, а правителството готви инвестиции в инфраструктура.

Поевтиняването на акциите е възможност

Има и други части от пазара, които изглеждат препродадени през последната седмица. "В САЩ все още има недостиг на жилищата. [Акциите на] строителите се отдръпват, но това може да създаде възможности през следващите няколко месеца", според Дейвид Ръсел, вицепрезидент в TradeStation Group.

Ръсел посочва, че разпродажбата на акциите на технологични компании като Apple и Facebook също изглежда прекалена, тъй като и двете компании са пазарни лидери, които ще продължават да отчитат значителен ръст на приходите и печалбата — без значение от инфлацията.

Експертите посочват още, че инвеститорите трябва да започнат да влизат в сектори от пазара, които изоставаха през последните години. "Ако сте притеснени от инфлацията, мислете международно", посочва Роджър Хюинс, президент на Team Hewins. По думите му, акциите от развиващите се пазари, които изостават от широкия пазар, може да се справят по-добре от американските.

Бъдете предпазливи относно bitcoin и облигациите

Криптобиковете неуморно повтарят как bitcoin и другите криптовалути са новото дигитално злато. Bitcoin може да бъде добра защита срещу инфлацията, казват те, тъй като криптовалутата е децентрализирана и зад нея не стои правителство.

Проблемът с този аргумент лежи във факта, че случващото се в криптосвета така или иначе винаги изглежда твърде далеч от реалния свят.

Облигациите също няма да предоставят особена защита. Притесненията, че повишаващата се доходност по дългосрочните облигации — дори и Фед да запази лихвите около нулата — разтърсват пазара. "Ако доходността се покачи, инвеститорите в облигации може да видят как цените падат в части от портфолиото им, които са смятали за сигурни", казва Нанси Дейвис, основател на Quadratic Capital Management.

*Материалът не е препоръка за търговия с ценни книжа или други финансови инструменти