Повишаването на Данък добавена стойност в Русия от 1 януари - от 18% на 20%, оказва умерено влияние върху динамиката на цените. Това показва "Картината на инфлацията", изготвена от Министерството на икономическото развитие.

"Съдейки по седмичните данни на Росстат, които се изчисляват за непълна кошница от потребителски стоки и услуги, увеличението на ДДС влияе върху динамиката на цените е по-скоро сдържана", се посочва в документа.

Отбелязва се, че "очаквано" се е ускорило покачването на цените при нехранителните продукти и по-специално на автомобилите.

В същото време темповете на нарастване на цените при хранителните продукти, с изключение на плодовете и зеленчуците, които са предмет на преференциална ставка от 10%, леко намаляват спрямо декември, подчертават от ведомството.

Министерството припомня, че през януари 2019 г. са реализирани два проинфлационни фактора - увеличение на ставката за ДДС от 18% на 20% и частично повишаване на тарифите за комуналните услуги с 1,7% от началото на годината.

Към 14 януари годишната потребителска инфлация в Русия, според оценката на ведомството, се ускорява до 4.7% спрямо същия период на предходната година. "В същото време частичното увеличение на тарифите от 1 януари, запазвайки сумарната им индексация на нивото от миналата година, ще се превърне в дезинфлационен фактор през втората половина на 2019 г. ", допълват от Министерството на икономическото развитие.

На 18 януари Централната банка обяви, че продължава да съществува несигурност относно влиянието на увеличението на ставката на ДДС от 18% на 20% върху цените на стоките и услугите. Банката на Русия отбеляза, че регулаторът ще изясни своята оценка и прогнозата на инфлационните рискове, според постъпващите статистически данни.