Доходността по облигациите отново се покачва след понижаването на кредитния рейтинг на Съединените щати от Moody's. Това може да е лоша новина за феновете на компаниите, изплащащи дивиденти.

Акциите, генериращи доход, може вече да не са толкова привлекателни, колкото дългосрочните държавни облигации, сега, когато 10-годишните облигации имат доходност около 4,45%, докато 30-годишните облигации са близо до 5%. Но инвеститорите, фокусирани върху растежа на дивидентите, може да избегнат някои от трудностите, свързани с облигациите.

Въпреки понижаването на рейтинга от Moody's, мнозина на Уолстрийт се надяват, че американската икономика ще избегне рецесия, сега, когато президентът Доналд Тръмп и страни като Китай и Обединеното кралство показват готовност да сключват търговски сделки, които биха могли да доведат до по-ниски тарифи. Цикличните сектори като енергетиката и технологиите имат много компании, изплащащи дивиденти, които би трябвало да се възползват от стабилен икономически растеж.

В този смисъл, Exxon Mobil и технологичните акции на Apple, Microsoft и Broadcom са с големи дялове в борсово търгувани фондове, като например iShares Core Dividend Growth ETF и Vanguard Dividend Appreciation ETF, които се фокусират повече върху компании, които увеличават изплащанията си, отколкото върху тези, които просто предлагат висока доходност. Apple, например, обяви 4% увеличение на дивидента си в последния си отчет за приходите.

Три дивидентни компании с коефициент на изплащане под 75%

Три дивидентни компании с коефициент на изплащане под 75%

По-нисък коефициент предполага повече място за устойчив растеж

"Най-важното съображение за инвеститорите в дивиденти е растежът на дивидентите с течение на времето", каза Дон Таунсвик, стратег по акции в Conning, фирма за управление на инвестиции, в интервю за Barron's. "Има силна връзка между общата възвръщаемост и растежа."

Снимка 710921

Източник: EPA/БГНЕС

В същото време, потребителските стоки от първа необходимост, комуналните услуги и инвестиционните тръстове за недвижими имоти, сектори, известни с висока дивидентна доходност, могат да пострадат с покачването на доходността на облигациите. Тези големи платци на дивиденти обикновено не са известни със силен растеж на печалбите. Те са по-скоро като заместители на облигациите и могат също да бъдат капани за стойност или акции, които изглеждат евтини, само за да продължат да падат.

"Не инвестираме в комунални услуги и инвестиционни фондове с недвижими имоти (REIT), въпреки високата им доходност, защото те трудно растат", каза Таунсвик. "Има достатъчно доходност в индустрии и сектори с по-висок растеж." Таунсвик предпочита индустриални компании, които имат сили, работещи в тяхна полза в дългосрочен план, като например отбранителни компании, стимулирани от непрекъснатото увеличаване на военните разходи, или производители на оборудване за производство на полупроводници.

Други са съгласни, че доходността не е най-важният фактор за инвеститор в дивиденти.

Дрю Джъстман, съ-портфолио мениджър на Madison Dividend Value ETF, каза, че неговият фонд се опитва да избягва компании, които вече изплащат голяма част от печалбата си като дивиденти, защото това им дава по-малко място да продължат да увеличават дивидентите си с течение на времето.

"Не инвестираме толкова много в акции с по-високи коефициенти на изплащане", каза Джъстман пред Barron's, визирайки общата сума на дивидентите, изплатени от компания, разделена на нетната ѝ печалба. "Търсим акции, които могат постоянно да повишават дивидентите си над инфлацията."

Това доведе Джъстман до приличен брой технологични компании, включително фирмата за ИТ услуги Accenture, Automatic Data Processing и TE Connectivity, производител на електрически продукти и електронни компоненти. Всъщност, технологичният сектор е дом на много от тези типове компании - генератори на стабилни приходи, които могат да си позволят да продължат да увеличават дивидентите си.

"Притежаваме много стари, скучни технологии. Те имат феноменален растеж на дивидентите, който е устойчив", каза Дейвид Бансен, главен инвестиционен директор в The Bahnsen Group, фирма за управление на богатството. Бансен каза пред Barron's, че неговата фирма има инвестиции в IBM, Texas Instruments и Cisco Systems, които всички изплащат дивиденти с доходност между 2,5% и 3%.

Бансен също харесва енергийния сектор. Неговата фирма притежава Exxon, както и Chevron. Неговата фирма притежава и American Electric Power Company, която носи 3,6%. Той каза, че макар да е надеждна и традиционна комунална компания, тя е и игра с центрове за данни, помагащи за захранването на изкуствения интелект.

И Moody's понижи кредитния рейтинг на САЩ: Първите последствия от това за страната

И Moody's понижи кредитния рейтинг на САЩ: Първите последствия от това за страната

Основните причини са нарастващия държавен дълг и бюджетен дефицит на страната

И Бансен, и Джъстман притежават инвестиционен фонд за недвижими имоти (REIT). Фирмата на Бансен е инвестирала в оператора на молове Simon Property Group, докато Джъстман притежава акции в компанията за безжична инфраструктура American Tower.

Инвеститорите не бива непременно да игнорират всички облигационни заместители. Ключът е да се намерят компании, които не са привлекателни само заради дивидентите си.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.