Има ли идеална цена за петрола? Когато "черното злато" е твърде скъпо, потребителите изнемогват и забавят потреблението. Когато е твърде евтино, компаниите забавят производството и освобождават от работа служители.

Мненията къде е перфектната цена се разминават, но анализатори казват, че може би е някъде около 60 и 70 долара за барел, пише CNN.

"Ако питате коя цена е достатъчно висока, за да запази предлагането и достатъчно ниска, за да запази търсенето, най-вероятно е някъде около 65 долара", казва Сара Емерсън, водещ енергиен стратег в ESAI Energy. И добавя, че идеята за "перфектна цена" се разминава за производители, потребители и регулатори.

И все пак някои анализатори вярват, че петролните пазари могат да постигнат баланса, който да работи за всички. Специалисти от EY смятат, че в първите три месеца на година цените "достигнаха устойчиво равновесие".

През този период brent бе в диапазона между 62 и 71 долара за барел, а щатският лек петрол - между 59 и 67 долара за барел. Но отскоро цените тръгнаха рязко нагоре, като brent вече се търгува с поне 20% по-скъпо.

Ръстът бе задвижен от решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да въведе отново санкции срещу Иран, както и заради колапса на производството във Венецуела. "Скорошните политически събития помогнаха ценит на петрола да се приближат до високата граница на това, което смятаме за нормално, доста по-бързо, отколкото предричахме", смятат в UBS.

По-високите цени започнаха да се отразяват вече. Индия, третият най-голям купувач на петрол, вече заяви на Саудитска Арабия, че се притеснява относно ефекта върху потребителите и икономиката. Най-големият производител в ОПЕК обеща, че ще гарантира стабилността на пазара.

Рияд вече знае, че трябва да постигне много деликатен баланс. Високите цени помагат на бюджета ѝ, но могат да спрат и световния икономически растеж. А по-бавен растеж на икономиката в крайна сметка означава по-ниско търсене за петрол.