Международна федерация на дружествата администратори на пенсионни фондове, която е базирана в Чили, в своя декларация, изпратена до медиите в България, остро се противопоставя на вече приетите промени в пенсионната система на страната ни. Тя критикува решението на парламента за прехвърлянето на средства от частните фондове в НОИ, което според организацията „застрашава функционирането на допълнителното задължително осигуряване на капиталов принцип".

Според тях промяната в пенсионния модел носи след себе си рискове за макроикономическата и финансова стабилност на България.

От организацията посочват, че една от основните причини за въвеждането на частни схеми за пенсионно осигуряване на капиталов принцип с дефинирани вноски в страните от Централна и Източна Европа е било заради необходимостта да се намали дефицита в публичния сектор, като се даде възможност на работещите сами да отделят пари за пенсия, а не да разчитат на държавния бюджет. Сега обаче този принцип и доверието в системата са нарушени, смятат международните специалисти.

Според тях предприетите от българското правителство мерки ще доведат единствено до подмяна на един дълг с друг (явен и скрит) и ще имат негативно въздействие върху състоянието на фиска в средносрочен и дългосрочен план, продължават експертите.

Финансовият баланс на пенсионната система в страната също ще бъде негативно повлиян от загубата на макроикономическите ползи, присъщи за функционирането на системите за капиталопокривно осигуряване в индивидуални партиди, при които вноските на лицата се инвестират във финансови инструменти на капиталовия пазар, се коментира още в декларацията. „Наличната практика в световен мащаб показва, че въвеждането на такива системи е оказало положително въздействие върху темповете на ръст на брутния вътрешен продукт, посредством повишените спестявания и инвестиции, заетост и производителност на факторите", пишат още те.

От федерацията посочват, че в последните години изследвания на макроикономическия ефект, генериран в резултат на въвеждането на системи на капиталопокривен принцип на осигуряване в индивидуални партиди са проведени в четири държави от Латинска Америка: Чили, Колумбия, Перу и Мексико. „Реформите са дали макроикономически ефект по четири направления: ниво и структурата на заетостта и нейния официален характер; спестявания и инвестиции; развитие и ефективност на капиталовите пазари; развитие на общата производителност на факторите", посочват още те.

Експертите заключават, че приетите мерки ще имат негативно въздействие върху чуждестранните инвестиции в България, „тъй като внезапните промени на дългосрочните политики повишават усещането за риск от нестабилност в политическия и икономически живот на страната".