През 2006г. активите на банковите пазари в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) продължават да нарастват значително, реализирайки ръст от 28%, което се равнява на над 1 трилион евро, сочат данни от проучване на Райфайзен Рисърч на банковия сектор.

Проучването обхваща 15-те най-значими банкови пазари в региона.

През 2006 год. с най-голям ръст са Сърбия ( 51%) и Румъния (47%) . Украйна и Русия са с по 42%, а България и Беларус 28 на сто.

Най-нисък, но все пак значителен ръст отбелязва Словакия -10%.

Очаква се банковите пазари в Централна и Източна Европа да се удвоят до края на 2011г., т.е. общите активи от 1 087 млрд. евро през 2006г. се предвижда да възлязат на близо 2 500 млрд.евро.

Обемът на пазара през 2016г. се очаква да достигне над 5 трилиона евро, което представлява средногодишен ръст от около 17%.

Сегментът банкиране на дребно, който продължава значителното си развитие, е основният двигател на растежа в банковата система. Тъй като доходите на голяма част от населението в региона продължават да растат, търсенето на банкови продукти, както от страна на кредитите, така и от страна на депозитите, също бележи бърз растеж.

Бумът в потребителското кредитиране продължава.

Към края на 2006г. в Еврозоната кредитирането на физически лица представлява средно 54.1% от БВП.

Има тенденция към преобладаващо наличие на западноевропейски банки в ЦИЕ.

Първа по големина в региона е Руската Сбербанк има активи общо от 100.5 млрд. евро и е най-голямата банка в ЦИЕ. Уникредит (Италия) е най голямата международна банкова група с широко присъствие в ЦИЕ.

Австрийските Ерсте Банк и Райфайзен държат второто и третото място. С активи от 42.6 милиарда евро Белгийската КейБиСи се нарежда на 4-то място, а Сосиете Женерал е пета /40 млрд. евро/.