Най-големите американски пенсионни фондове държат значителни средства в потенциално опасни "токсични" руски активи.

Става дума за вложения в държавни облигации и акции на руски компании, попадащи под секторните санкции на САЩ срещу Русия. Сумата е от порядъка на 1,5 милиарда долара, пише РБК, позовавайки се на данни от самите фондове.

Например, най-големият пенсионен фонд в САЩ - California Public Employees' Retirement System (CalPERS) притежава, намиращи се под американски санкции, руски акции и държавни облигации за над $1,1 милиарда. Този фонд обслужва 2 милиона сегашни и бъдещи американски пенсионери.

От активите на CalPERS $460,7 милиона се падат на руски държавни облигации, писа неотдавна Bloomberg, позовавайки са не отчетите от 30 юни тази година. През 2017 година тези вложения на фонда са били на сума $479 милиона.

Според последния отчет на този пенсионен фонд той владее акции на руски компании на сума от $872 милиона. В неговия портфейл има книжа на компании ($658 млн.), намиращи се под секторните санкции на САЩ. Сред тях са Газпром", "Лукойл", "Новатек", "Роснефть", Сбербанк , ВТБ и "Сургутнефтегаз".

Сред другите големи пенсионни фондове (освен споменатия вече CalPERS), изданието не е отрило други такива, притежаващи руски държавни ценни книжа. Но акции на санкционирани руски компании притежават още няколко от най-големите пенсионни фонове в САЩ. С по-големи суми се отличават вторият и четвъртият по-големина фондове -California State Teachers" Retirement System (CalSTRS) и Florida Retirement System.

В момента Конгреса на САЩ разглежда няколко законопроекта, които предполагат въвеждането на санкции, включващи и руския държавен дълг.

Снимка 384910