Определящото епохата преминаване от изкопаеми горива към чиста енергия ще осигури безпрецедентен нов бум при суровините - и възможност за инвеститорите - тъй като редица сравнително непопулярни материали стават от съществено значение за доставянето на електроенергия, транспорт и тежката промишленост без емисии.

Преходът може да изисква до 173 трилиона долара за енергийно снабдяване и инвестиции в инфраструктура през следващите три десетилетия, според доставчика на изследвания BloombergNEF, и ще се отрази от богатите на литий солени залежи в Чили до полисиликонови заводи в китайския регион Синдзян.

Тъй като електрическите превозни средства изместват бензиновите, а слънчевите панели и вятърните турбини заменят въглищата и петрола като най-важни енергийни източници в света, металите като литий, кобалт и другите редки метали, сега са на ръба на бързо ускоряващото се търсене, заедно с по-познати индустриални материали като стомана и мед.

"Енергийният преход води до следващия суперцикъл на суровините", казва Джесика Фунг, главен стратег в Zug, базирана в Швейцария Pala Investments Ltd., която финансира минни проекти, свързани с декарбонизация. "Това е десетилетие на преход, но времето за инвестиране и печелене на пари е това десетилетие. Сега е времето."

Перспективите за производителите на технологии, производителите на метали и търговците на енергия са огромни, докато редовите инвеститори вече се възползват. Многобройните акции на компании, заети в областта на чистата енергия, са се удвоили от началото на 2020 г., а появата на фючърсни договори за материали за батерии и разпространението на първоначалните публични предложения в сектора ще разширят възможностите за увеличаване на експозицията.

Въпреки че променящите се модели на търсене се обозначават много по-рано, разработчиците на проекти спешно трябва да осигурят капитал за нови мини или производствени линии. Усилията за увеличаване на доставките на ключови суровини - което може да изисква години на проучване и строителство - трябва да започнат сега, за да бъдат в крак с бъдещите изисквания. Това налягане би могло да бъде най-силно изразено за инфраструктурата за зареждане на електромобили и литиево-йонните батерии, които са изправени пред стръмни криви на растеж, въпреки че по-утвърдените слънчеви и вятърни сектори бяха предизвикани тази година от по-скъпите суровини

Ако не се действа достатъчно бързо, дори може да възникне икономически шок, сравним с петролната криза от 70-те години на миналия век, казва Робърт Джонстън, помощник-старши научен сътрудник в Центъра за глобална енергийна политика на Колумбийския университет в Ню Йорк. Опасенията относно бъдещите затруднения се отразяват във впечатляващите печалби на някои зелени акции. "Не виждам лесно решение, защото тези вериги за доставки не се появяват магически за една нощ", каза той.

Критични минерални нужди в новите енергийни технологии

До 2030 г. търсенето на кобалт, използван в много видове батерии, ще скочи с около 70%, докато потреблението на литий и никел в сектора на батериите ще бъде поне пет пъти по-високо, според BNEF. Ще има нужда от повече манган, желязо, фосфор и графит, докато медта, необходима в технологиите за чиста енергия и за разширяване на електрическите мрежи, също ще бъде основен бенефициент.

Четирите ключови компонента на енергийния преход - слънчеви панели, вятърни турбини, литиево-йонни батерии и зарядни устройства за електромобили - показват сложността на веригите за доставки, необходими, за да помогнат на света да се откаже от изкопаемите горива, и как нуждата на света от огромни количества важни метали стимулира цените по-високо.

Слънчевите панели с мощност от гигават се нуждаят от около 18.5 тона сребро, 3 380 тона полисилиций и 10 252 тона алуминий, според оценките на BloombergNEF.

Неочакван скок в търсенето на слънчеви панели в края на 2020 г. след победата на Джо Байдън на изборите в САЩ и обещанието на президента Си Дзинпин, че Китай ще стане неутрален по отношение на въглерода до 2060 г., доведе до ръст в акциите на производителите на посочените метали.

Нарастването на цената на полисилиция помогна да се обърне десетилетие на спад на слънчевите разходи в обратна посока, заплашвайки да забави усвояването точно когато няколко големи правителства изоставят тежестта си. Няколко нови завода за силиций, предимно в Китай, сега се строят, за да се опитат да поддържат търсенето.

Това предлага предвкусване на това, което може да се случи през следващите години, ако доставките на суровини не са достатъчни.

"Не мислим, че ще има фундаментален недостиг на слънчеви панели, тъй като цените винаги водят до по-голям капацитет", каза анализаторът на BNEF Яли Цзян, позовавайки се на полисилиция. "Ние сме малко по-притеснени от други помощни материали в производството и инсталирането на слънчеви панели, които използват сребро, алуминий и стомана и т.н., като се има предвид, че те са предмет на по-широкия стоков свят, върху който слънчевата енергия влияе по-малко."