Размерът на сивата икономика в Русия миналата година надхвърли 20 трилиона рубли (€266 млрд. при курс около 75 рубли за евро, бел. ред). Това е около една пета от цялата икономика и повече от брутния вътрешен продукт на много държави. 

Ако данните Росфинмониторинг са верни, това е повече от разходите на федералния бюджет за тази година и малко по-малко от общия бюджет за националните проекти.

Освен това, както пише онлайн изданието РБК, това е три пъти повече от годишните приходи на Газпром (6,5 трилиона рубли за 2017 г.) и повече от една трета от всички парични доходи на руснаците за 2018 г. (57,5 трилиона рубли).

Росфинмониторинг включва в сивата икономика "сив внос" (внос на стоки с подценени мита поради неточна декларация), укриване на приходи от данъчни и митнически плащания, заплащане на "сиви" заплати. В допълнение, незаконните икономически агенти активно използват фиктивна външноикономическа дейност за прехвърляне на престъпни приходи в чужбина, отбелязва службата. 

Заслужава да се отбележи обаче, че обемът на сивата икономика в Русия намалява. Ако през миналата година делът й е 20% от БВП, то през 2015-2016 г. той е бил 28% от БВП. 

Русия винаги е имала висок дял на сива икономика, а Росфинмониторинг вероятно не включва в оценките си т. нар. "гаражна" икономика. 

Но проблемът е на повърхността. В Русия данъчната тежест е твърде висока и много фирми просто не могат да плащат данъци, тъй като това убива цялата рентабилност на бизнеса им. Има много други причини, включително "заплатите в плик" и корупцията. 

Миналата година властите решиха да проведат експеримент и да се опитат да извадят самостоятелно заетите лица от сенчестата икономика. За тази цел е създадено мобилно приложение, което ви позволява да се регистрирате и плащате малък данък от 4%.

Русия е длъжна да реши дали е бедна, или богата. От това зависи бъдещето ѝ

Русия е длъжна да реши дали е бедна, или богата. От това зависи бъдещето ѝ

Страната трябва да си отговори на важния въпрос и да избере пътя си след края на управлението на Путин

Но тази мярка е малко вероятно да даде осезаем ефект. Малко хора искат да платят дори и малък данък, защото в замяна човек не получава забележими ползи от държавата. 

Според Росстат в края на септември 2018 г. 14,9 милиона души са неформално заети в руската икономика (20,4% от общия брой на служителите). А т.нар. скрит фонд за заплати (заплати в плик в неформалния сектор) възлиза на 11,8% от БВП през 2017 г. (около 10,9 трилиона рубли). 

Бизнес омбудсманът Борис Титов и екипът му предложиха друга възможност да "замажат" самостоятелно заетите лица. Според него те ще бъдат по-склонни да "излизат от сенките" и да се регистрират, ако имат стимул под формата на евтини заеми. Титов отбелязва, че всички те ще бъдат готови да "работят в бяло", ако държавата ясно е посочила прости правила. 

"Ние предлагаме такава схема. Платете веднъж, когато искате. Най-малко три месеца предварително, поне за три години. Нямате регистрация като индивидуален предприемач, просто отидете в MФЦ (местния многофункционален служба). Платете за патент или разрешение за работа" обяснява Титов. 

Той добави, че такъв патент може да струва от 10 до 20 хиляди рубли годишно, в зависимост от региона. 

Защо руската икономика расте толкова бавно?

Защо руската икономика расте толкова бавно?

Руската икономика расте два пъти по-бавно от световната. Причините за това забавено развитие са не само икономически, а и политически, както и психологически

Съвсем наскоро Международният валутен фонд изчисли размера на сивата икономика в 158 страни по света въз основа на нови методи за оценка. 

Според Фонда делът на сивата икономика в Русия е 33,7% от БВП. Това ниво почти достига нивото на сенчестата икономика в Африка и надвишава оценката за Източна Европа. 

Оценката на МВФ не потвърждава тенденцията за спад на сивата икономика след 2014 г., макар в периода 1998 и 2008 г. това да се случва. 

Средната оценка на МВФ за сивата икономика на Руската федерация през периода 1991-2015 възлиза на 38,42% от БВП, като оценката за 2015 г. е 33,7% от БВП. 

Това е изключително висок резултат за европейска страна. Това ниво е сравнимо с развитите страни в Африка, а в ЕС Румъния и България имат сходно ниво. В по-развити страни индикаторът варира от 7% до 15% от БВП (САЩ, Холандия, Япония, Швейцария, Сингапур).