В Съединените американски щати цена на петрола над $80 е досадна за шофьорите. В Турция обаче тя може да прати цялата икономика в рецесия, пише The Wall Street Journal.

Решението на основните петролни производители в неделя да запазят нивото на производство прати международните цени на петрола до най-високото им ниво от 2014 година в долари. В турски лири петролът е най-скъп в историята - а от началото на годината цената почти се е удвоила.

Лирата се успокои, след като централната банка повиши лихвите до 24 процента през тази месец, но все още е с 38 процента по-евтина срещу долара тази година, ударена от притеснения относно липсата на независимост на централната банка, както и неустойчивите нива на дълг, поет от компаниите и банките.

След лирата и имотният пазар в Турция се насочи към рекорден спад

След лирата и имотният пазар в Турция се насочи към рекорден спад

Сделките с ипотечни кредити са се свили с близо 70% за една година

Заради по-слабата лира, турците вече е по-вероятно да купуват произведени в страната автомобили, хладилници и компютри. И докато потребителите могат да загубят малко, конгломерати като Koç и Doğuş могат да спечелят много. Износителите са другата група, която ще печели, а туризмът преживя бум това лято.

Потребителите обаче не могат да направят същото и да купуват местни петрол и газ, тъй като Турция няма особени залежи и е високозависима от внос - около три четвърти от нужната енергия се внася - и формира около две трети от търговския дефицит.

Ако цената на енергията се повиши още, тя най-вероятно ще вкара страната в рецесия. Строителството вече спира, а Анкара може да намали налозите върху горивата, за да защити домакинствата и компаниите в краткосрочен план, но не може да си позволи да поема този удар за дълъг период.

Единственото дългосрочно решение е по-голяма енергийна независимост. Но турското правителство дава обещания за повече водноелектрически централи и други възобновяеми източници от десетилетие, а резултатът е почти нулев.