Пенсионната система и в частност втория пенсионен стълб, при който осигурителните вноски се събират и управляват от частни фондове, е защитен от трусове и не съществува системен риск. Това става ясно от отговорите на въпросите, зададени на Комисията за финансов надзор от в-к "Капитал" чрез Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание, и разпратени до останалите медии.

В тях се казва, че общият обем на всички права и акции, инвестирани от универсалните пенсионни фондове на българския капиталов пазар, възлиза на 7,49% от техните активи, което очевидно няма как да представлява системен риск за втория пенсионен стълб.

От друга страна общата стойност на притежаваните книжа от професионалните фондове в цитираните от изданието публични дружества към 29.12.2014 г. представлява 0,71% от активите им. В тази връзка според становището е видно, че и поотделно, и в съвкупност те заемат малък дял от инвестиционните портфейли на всички ПФ.

Ето защо според КФН "дори да се стигне теоретично до пълна загуба на стойност за всички български публични компании, регистрирани на Българска фондова борса, вследствие на природен катаклизъм или друг форс мажор, даже и в най-лошия възможен сценарий при средна годишна доходност от 5,45% през последните 12 години, фондовете биха компенсирали подобна загуба в рамките на 1-2 календарни години".

КФН дава в отговорите на въпроси и информация за подозренията спрямо пенсионните фондове, че използват пазарни манипулации. „За доказването и налагането на санкции за пазарни манипулации следва да бъдат събрани доказателства, според които лицата по покупка и продажба осъществяват съвместни действия с цел да създадат невярна или подвеждаща представа относно търсенето, предлагането или цената на финансовите инструменти", се казва в отговорите. Според тях от комисията проверяват определени емисии, които изисква повече техническо време от двете седмици, които имаха на разположение. Все пак се отбелязва, че издадените наказателни постановления до от началото на 2012 до края на септември 2014 са 96.

По отношение на въпроса за проверка от Европейската комисия във връзка с писмото до КФН от октомври миналата година, от комисията отговарят, че през последната година са били проверявани седем пъти от ESMA и EIOPA, като по-голяма част от тях са в пакет с други държави-членки, т.е. става за рутинни проверки. „На нито една среща с представители на ЕК не е обсъждано цитираното писмо от пенсионните фондове", изрично се посочва в отговорите.

От комисията обръщат внимание и на въпроса дали има сделки над разрешения максимум с т.нар. свързани лица. От изнесените данни става ясно, че подобни нарушения са рядкост, като са били издадени едва шест броя наказателни постановления от 2007 година насам, като последните от 2014 и 2013 са в процедура на обжалване.

Не на последно място в отговорите се опровергава информацията, че някои пенсионни дружества не предоставят детайлна информация за управляваните портфейли. От КФН посочват, че всяка година в срок до 31.03 фондовете са задължени да предоставят информация и че досега не е имало обратен случай.