След относително кратка "подгряваща" кампания и противоречиви течове на информация, технологичният гигант Xiaomi официално се завърна сред производителите на чипове за мобилни устройства - и то не как да е, а с амбиции за лидерство.

На събитие в Китай беше представен смартфонът Xiaomi 15S Pro, на който за първи път се използва процесорът Xring O1. Характеристиките му показват защо компанията е инвестирала близо 2 млрд. долара в разработката.

Готвят ли се за санкции? Xiaomi отново направиха собствен процесор за смартфони

Готвят ли се за санкции? Xiaomi отново направиха собствен процесор за смартфони

Още през този месец може да видим устройство с него

Говорим за 10-ядрен чипсет с две големи Arm Cortex-X925 ядра на 3,9 GHz, 4 високопроизводителни A725 на 3,4 GHz, две - на 1,9 GHz и две икономични ядра A520 на 1,8 GHz. 16-ядрен графичен ускорител ARM Immortalis-G925 и 6-ядрен AI чип с 44 TOPS (повече, отколкото Microsoft искат за AI PC сертификация) допълват конфигурацията.

Според тестови резултати Xring O1 надминава възможностите на задвижващите останалите Android флагмани Qualcomm Snapdragon 8 Elite и Meditatek Dimensity 9400, а при многоядрените изчисления превъзхожда и Apple A18.

Всъщност, новият процесор на Xiaomi е произведен по същия N3E 3-нанометров процес на TSMC, както и A18 и D9400.

Xiaomi 14T Pro: Изкуствен интелект, естествени таланти

Xiaomi 14T Pro: Изкуствен интелект, естествени таланти

Премиум смартфонът снима отлично, а AI интеграциите са много добър първи опит

Нещо, което липсва в Xring O1 е модемът - използва се такъв от Mediatek. Тук обаче идва и по-голямата изненада от Xiaomi. В специална версия на своя смарт часовеник Watch S4 те внедриха първия си собствен модем Xring T1, като твърдят, че той е 35% по-икономичен от използвания преди това.

Той не е 5G и предлага само LTE свързаност, но все пак е много важен първи опит. Наличието на собствена технология за мрежова свързаност е много важно за технологичната независимост на Xiaomi.

Дали от компанията ще предлагат Xring хардуер и на своите конкуренти и кога китайската полупроводникова индустрия ще може да поеме производството тепърва ще разберем.