Всичко, което правим, се отразява на света около нас. И това важи за едно от най-често използваните устройства в съвременния свят - смартфона. Според ново проучване енергията, консумирана от мобилните телефони по цял свят, могат да бъдат сериозна причина за промените в климата в следващите години.

От Climate Home News твърдят, че в следващите 10 години милиардите смартфони по света ще допринесат за изхвърлянето на 3,5% от вредните емисии в глобален мащаб. До 2040 година този дял ще се увеличи осезаемо до 14 на сто, посочват от Световния икономически форум в публикация в официалния си сайт.

Успоредно с това мобилните устройства ще използват електроенергия равна на 20% от производството на ток през 2025 година. Експертите оценяват, че това ще се превърне в нарастващ проблем и ще възпрепятства държавите да се придържат към мерките за намаляване на негативното влияние върху природата.

Негативното влияние върху климата ще бъде причинено от нарастващата консумация на електричество от сървърите, съхраняващи данните от милиарди "умни" устройства. С нарастването на броя използвани смартфони и използването на по-голям обем данни, потреблението на ток от сървърите ще расте.

По думите на Адре Ардрае, който е сред авторите на изследването, търсенето на ток от индустрията ще нарасне от 200-300 терават часа (TWh) годишно до 1200 или дори до 3000 TWh до 2025 година.

"Фактите са тревожни. Към нас приближава истинско цунами от данни. Всичко ще бъде дигитализирано. 5G мрежите идват, трафикът от IP интернет протоколите е по-висок от очакването, автомобилите, машините се дигитализират заедно с експанзията на роботите и изкуствения интелект. Това ще "произведе" огромен обем от информация, която трябва да бъде съхранявана", обяснява той.