OpenAI обяви придобиването на стартъпа io, съоснован от легендарния дизайнер на Apple Джони Айв. Сделката е изцяло в акции е за почти 6,5 милиона долара. Това е най-голямото придобиване в историята на компанията и ще доведе до създаването на специализирано подразделение за разработка на AI устройства.
Придобиването на действалия без особена публичност стартъп ще осигури услугите на Айв и други бивши служители от Apple, които стоят зад култови продукти като iPhone. За британския дизайнер това означава мощно завръщане в индустрията на потребителските технологии, която помогна да се създаде заедно със Стив Джобс.
Сделката включва 5 милиарда долара в акции за io, като останалата част от стойността произтича от партньорство от четвъртото тримесечие на миналата година. OpenAI придоби 23% дял в io, а инвестиционният фонд на компанията също инвестира в стартъпа-а на Айв.
Сделката се очаква да бъде завършена това лято, при условие че получи регулаторни одобрения. Придобиването ще донесе на OpenAI около 55 инженери по хардуер, софтуерни разработчици и експерти по производство.
Айв напусна Apple през 2019 година, след което основа фирмата LoveFrom. След това съоснова io миналата година с бивши колеги от Apple - Скот Канън, Евънс Ханки и Танг Тан. Ханки беше наследничката на Айв в Apple до 2023 година, докато Тан ръководеше дизайна на iPhone и Apple Watch до 2024 година.
Новият екип в OpenAI ще работи под ръководството на Питър Велиндер като продуктов вицепрезидент. Те ще създават продукти за епохата на изкуствения общ интелект - точката, в която технологията постига човешки когнитивни способности.
Първото устройство на двамата се очаква да дебютира през 2026 година. "Хората имат апетит за нещо нов, което отразява неудовлетвореността от настоящите продукти," обясни Айв.
Докато LoveFrom ще остане независима, тя ще поеме дизайна на всички продукти на OpenAI, включително софтуера. Алтман отбеляза, че първите му разговори с Айв не са били за хардуер, а за подобряване на интерфейса на ChatGPT.
Сделката представлява предизвикателство за Apple, която изостава от конкурентите си в областта на изкуствения интелект.
Самият Айв е икона в света на дизайна, но освен това е и спорна личност. Мнозина твърдят, че именно под негов натиск са били взети непопулярни и до днес решения за премахване на портове и възможности за свързаност от Mac и iPhone - и е факт, че през последните години Apple в известна степен промени отношението си по въпросите на формата и съдържанието.