Агресия - в класната стая, на двора или по улиците. Зомбиране - в екраните на телефони, таблети, компютри и телевизори. Незаинтересованост. Слаби оценки. Затлъстяване. Всичко това дебне нашите деца днес и даже най-грижовният родител не може да ги опази напълно, ако те самите не изберат различен път.
А това е възможно - с помощта на спорта, но и на една по-приятелска среда, която стимулира всички да си помагат. Едното не може без другото, категоричен е Мартин Петров, собственик на българските обекти на световната спортно-образователна програма The Little Gym.
Тя е у нас вече близо 8 години и през нея са минали хиляди деца.
"Средата ни, методът ни на обучение е такъв, че предразполага децата да опитват различни неща, включително неща, които те смятат, че не могат или неща, от които се страхуват. Получава се една спирала, която се върти нагоре. Колкото повече опитват, толкова повече успяват. Колкото повече успяват, толкова повече самочувствие придобиват. Всъщност, крайният ефект от това нещо е, че децата действително растат здрави, уверени в собствените си сили, усмихнати и уравновесени", разказа Петров в студиото на Money.bg.
За какво точно става дума?
Концепцията на The Little Gym е създадена през 1976 г. от Робин Уес - бивш гимнастик и кинезилог. Целта - децата да имат приятелска и несъстезателна среда, в която да развиват ключови моторни умения. Малчугани от 4 месеца до 12 години в рамките на различни игри всъщност правят все по-сериозни упражнения в добре оборудвани зали.
"В рамките на един и същи клас който се провежда по програмата, децата развиват едновременно три вида умения. Разбира се - физическата култура: сила, гъвкавост, координация, баланс. Когнитивните умения - особено при по-малките деца, това е изключително ценно. Социални умения, като например това да работят в група, да поемат рискове, да играят с приятелите си по начин, който уважават техните избори и така нататък", обяснява Петров.
Източник: money.bg
През последните 50 години програмата е надграждана непрекъснато, като тя се прилага в над 450 зали по света.
Мартин Петров разбира за нея от първо лице - чрез дъщеря си. Тя посещава The Little Gym, докато живеят в чужбина - кариерата му от началото на 90-те години е свързана с международното правосъдие, включително трибунала за Бивша Югославия и Международния наказателен съд.
За него двете зали в София категорично са "даже повече кауза, отколкото бизнес".
Скептици и други предизвикателства
В България, където за голяма част от родителите часът по физическо в училище е предостатъчен или пък единственият "истински" спорт е организиран и състезателен, да се захванеш с The Little Gym е доста смело начинание.
"Преди 8 години впечатленията ни и то масово бяха, че българският родител е консервативен като цяло. По-скоро забранява на децата да правят различни неща. По-скоро се опасява детето му да не се нарани, да не се удари. А всъщност децата, особено в раната детска възраст, учат, докато изследват света около тях", разказва Петров.
През 2024 г. ситуацията е различна - в момента занимания посещават близо 900 деца. Повечето от тях имат близки или приятели, които са били част от програмата.
"Факт е, че средата в The Little Gym е несъстезателна - точно защото ние не се състезаваме помежду си. Всяко дете се научава, че участва в живота с цел да подобрява себе си с всеки следващ опит", подчертава собственикът на българските зали.
По думите му, освен всичко друго, този вид физическа активност е алтернатива на телефоните и таблетите - децата просто "забравят" за тях.
Макар след края на програмата да има малчугани, които успешно да прилагат наученото в други спортове, все още има скептици. Все още и няма и особен интерес от страна на образователната система към това да промени своите методи на преподаване.
Източник: money.bg
Все пак Петров вижда ефект от усилията си и в тази посока - макар и индиректно: "Част от нашия екип от инструктори са всъщност учители по физическо. Те са обучени по нашата програма и те неизбежно прилагат същите методи в училищата - така помагат и на другите деца".
Намирането на подходящи инструктори обаче не е толкова лесна задача. "Ние разширяваме екипа, търсим допълнителни хора и все по-трудно сякаш става това. Това ме натъжава в известен смисъл, защото новото поколение, младите са тези, които ще дърпат държавата напред, а сякаш по-трудно се намират млади хора, които искат да работят по този начин за кауза".
Защо има смисъл?
Все пак Мартин Петров е категоричен, че усилията, инвестирани в The Little Gym имат смисъл. Затова и от тази есен децата ще тренират в две зали в столицата, а програмата продължава да се развива.
"След онзи свят на международни съдилища, на срещи с военнопрестъпници и хора, впоследствие осъдени за геноцид, аз реших да направя The Little Gym. Вярвам, че помага на децата да израснат в една положителна среда, в която са научени да уважават другите и да виждат доброто - а доброто е навсякъде. Надеждата е, че когато като възрастни имат възможност да изберат между доброто и лошото, те ще изберат доброто", категоричен е Мартин Петров.
Целия разговор гледайте във видеото!