Райна Миткова е управител на "ЕОС Матрикс" - част от международна група със седалище в Германия, която е една от най-големите фирми за събиране на корпоративни вземания и вземания на граждани в България. Миткова е и зам.-председател на Асоциацията за управление на вземания и има огромен опит в областта на оценката на платежоспособността на корпоративния сектор и на сектора на гражданите.
Вече над 20 години "ЕОС Матрикс" активно закупува обезпечени и необезпечени портфейли от просрочени дългове от водещи български финансови институции.
Платежоспособността на бизнеса, както и на гражданите, е много свързана със средата, в която живеем, обясни в интервю за Money.bg в рубриката "Експертите говорят" Райна Миткова. А България е тясно свързана с икономиките на други страни от ЕС, като германската, където икономиката вече е почти в рецесия и има затруднения. Бизнесът и определени отрасли от него вече усещат свиване на потреблението. Фалитите в страната с най-голямата икономика в ЕС са много повече в сравнение с миналата година.
Цените на недвижимите имоти са в стагнация - което е съвсем различно от това, което виждаме в момента в България, посочи Миткова.
Източник: iStock
Тя поясни, че в нашата страна, на фона на икономическите проблеми в Европа, изглежда, че все още икономиката и заплатите ще продължат да растат, което е измамна картина. Обаче вече започва да има признаци на затягане в областта на продажбите на автомобили, както и в строителния сектор. И когато бизнесът има затруднения, няма как да продължи да вдига заплати и да наема нови хора.
Експертът отбеляза, че има бум на потребителското кредитиране у нас. Тя даде пример, че човек влиза в магазин за битова техника и вместо една стока взима две и повече с помощта на консултанти от кредитни институции, които предлагат отпускането на кредити в самия магазин. Така е възможно човек да се окаже едновременно с няколко кредита, чиито вноски е трудно да изплаща. И то не толкова заради размера на собствените си доходи, а поради неправилна преценка, допълни Миткова.
"Виждаме забавяне на събираемостта на кредитите при гражданите. Сега, за разлика от предишната криза, повече задлъжняват хора в началото на кариерата си. Икономическата криза в Европа ако се разрасне няма как да ни отмине, така че бизнесът и гражданите трябва да са готови както за добри, така и за лоши времена."
Източник: iStock
Българския бизнес произвежда стоки на световно ниво, но не полага достатъчно грижи да му се плаща. В България има едни от най-дългите срокове на отложено плащане, например над 60 дни. Това на практика означава, че фирмата би трябвало да има средства за поне три месеца, докато чака постъпленията на средства от контрагентите й - което затруднява бизнеса. Още по-сложно става, ако клиентът забави плащането.
От "ЕОС Матрикс" съветват бизнеса да имат средства за поне 6 месеца. Това което бизнесът не трябва да прави когато е в затруднение, според Миткова, е да спре инвестициите в иновации и нови проекти - което впоследствие се отплаща. По думите й, на днешно време много експерти казват, че най-ценното качество на бизнеса не са големината и технологиите, а адаптивността и гъвкавостта спрямо икономическата среда.
Защото от времето на ковид пандемията бизнеса и гражданите у нас са в безпрецедентно ниво на несигурност, и не се очертава предишните нива на сигурност да се върнат. И в това ниво на несигурност оцеляват и просперират именно гъвкавите бизнеси, които постоянно следят ставащото и са готови за промени, ако се налага.
Състоянието на задлъжнялостта и платежоспособността на фирми и граждани.
Управителят на "ЕОС Матрикс" направи сравнение, че докато "един изпълнителен лист у нас се вади средно за 6-9 месеца, в Румъния би могъл за се получи за 1,5-2 месеца". Което също е важно и за чуждестранния бизнес, когато вземанията трябва да се съберат по съдебен път.
"ЕОС Матрикс" управлява портфейл от 4 млрд. лева с просрочени задължения на фирми и граждани, а общо тези фирми у нас - над 10 млрд. лева.
Процентът на събираемост варира много, тъй като половината от лицата в портфейлите са неоткриваеми.
Райна Миткова обясни и фирми от кои сектори и кои групи граждани имат повече непогасени задължения.
Цялото интервю с Райна Миткова можете да гледате във видеото.