Половината от технологичните центрове на Африка се намират само в 4 държави - Кения, Нигерия, Южна Африка и Гана. В тях ¾ от средствата са от стартиращи предприятия, тъй като те привличат вниманието на инвеститорите. През 2018 г. има четирикратно увеличение на стартиращото финансиране в тези страни в сравнение с предходната година.

Столицата на Етиопия Адис Абеба може да се превърне в новия технологичен център на континента като изпревари част от настоящите магнити за инвеститорите.

"Докато в развитите страни технологията създава комфорт и удобство, в Адис Абеба тя е необходимост", казва Бетелхем Дейзи, технологичен педагог в iCog Labs - водещия център за изкуствен интелект в страната.

Въпреки две десетилетия на устойчив и значителен икономически растеж, Етиопия има един от най-ниските БВП на глава от населението в света. В страната повечето хора са земеделски стопани и така изкарват прехраната си. Сега етиопците прибягват до технологиите, за да се справят с ежедневните предизвикателства.

Пример за иновация в аграрната икономика на държавата е предприятието Flowius, което е радикален подход за водни тръбопроводи. Иновацията използва геодезически инструменти, слънчева енергия и микрофинансиране.

"Има толкова много хора, които ходят за вода и изминават дълги разстояния. Искаме да намерим местни решения на проблемите, вместо непрекъснато да внасяме временни идеи отвън", казва Маркос Лема, основател на Flowius.

Друго технологично решение, на което Лема поставя началото, е свързано с хидропоника. Уиндом е местен земеделец, който е търсил начини за отглеждане на растителни култури без почва. Така той създава системите GroHydro.

"Младежите смятат селското стопанство и земеделието за остарели и изоставят земите на своите на своите предци. Ако направим този сектор по-технологичен, можем да върнем младите хора в бизнеса", смята Уиндом. Той иска още неговите системи за растения без почва да стигнат и до бежанците. Така те ще са ангажирани и ще могат да получават някакъв доход.

Въпреки че Етиопия генерира много идеи, за осъществяването им е необходима сериозна борба. Бизнесът там е консервативен и бюрократичен и затруднява реализирането им. Страната изостава и по отношение на мобилността. Въпреки че през последните години достъпът до Интернет се е увеличил, секторът на телекомуникациите се представя само от една фирма - Ethio Telecom, което е пазарен монопол.

Наред с технологичните съоръжения Лема и други жители, търсещи развитие, организират работни срещи, наставнически мрежи и възможности за финансиране. Те целят да включат повечето от студентите, чиито брой се е увеличил. А политика на правителството на страната е поне 70% от студентите да учат научни или инженерни дисциплини.